Jak může dopadnout váš byt, pokud jej nebudete kontrolovat

Pronajímáte svůj byt a myslíte, že když dostáváte pravidelně platby a nájemník nedělá v domě bugr, nemusíte se starat o nic jiného? Viděli jste, v jakém stavu je váš byt nebo dům, v uplynulém roce alespoň dvakrát? Nebo nájemníkovi natolik důvěřujete, že to necháváte plavat?

Dnes vám chci ukázat případ toho, jak může váš byt dopadnout, když necháte nájemníkovi zcela volnou ruku. Pokud je kreativní, tak váš byt nejenže bude zářit barvami, jak v lunaparku, ale navíc to bude kombinace, při které na opravě malíři stráví celé své mládí, protože jako bonus dostanou také temně fialový strop i natřená futra.

Důvěřuj, ale prověřuj

Možná se vám zdá, že takovými kontrolami budete nájemníky obtěžovat nebo omezovat. Pokud je budete dělat každý měsíc nebo dva, tak určitě ano a on se může proti tomu ohradit. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že zákony mnohem více přejí nájemníkům než pronajímatelům.

Vždy svým klientům říkám, že pokud dávají k dispozici svůj majetek za 1, 2 nebo 3 miliony, proti v podstatě žádné záruce (jedno- nebo dvou měsíční kauce je proti hodnotě nemovitosti, jako kapka v Tichém oceánu), tak mají právo si nájemníka vybrat a kontrolovat.

Pokud zájemce prošel vaším prověřením a diví se, že budou nějaké kontroly probíhat (většinou říká, že se nikdy s ničím takovým nesetkal), doporučuji mu vysvětlit, že mu dáváte k dispozici svůj majetek za miliony a prostě chcete mít přehled, co se s ním děje. Rozumný člověk to pochopí, ten druhý není vaše cílová skupina.

Jak to dělám já

V nájemní smlouvě mám se všemi pronajímateli uvedeno, že budu stav nemovitosti kontrolovat minimálně dvakrát ročně, kdy se předem telefonicky nebo elektronicky nahlásím. A navíc všechny zájemce na tuto kontrolu předem upozorňuji. Zatím jsem nikdy neměla problém v tom, že by se nájemníci vymlouvali a kontrola nemohla proběhnout. Samozřejmě, že z mé strany se snažím nájemníky minimálně obtěžovat a omezovat.

A stačí mi stát na prahu bytu, aby mi bylo jasné, jak se věci mají. Je byt cítit alkoholem, cigaretami, zápachem nebo zatuchlinou? Je v něm běžný pořádek? Je už na první pohled vidět zničení zařízení nebo vybavení?

Jedna moje klientka to celé přesně formulovala ve jedné větě – oni vědí, že jste nad nimi takový Damoklův meč a nedovolí si to, co by si případně dovolili ke mně.

Dlouhodobě se mi osvědčuje, že budování vzájemné důvěry a respektu s nájemníky je nejlepší prevencí proti budoucím problémům.

Sledovat mě můžete na FacebookuInstagramu.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti

    Koupě nemovitosti vám může jít buď hladce nebo se můžete nevědomě dopouštět spousty chyb. Sepsala jsem pro vás nejčastěji podceňované situace, kterých se kupující dopouštějí. A vy se jich můžete vyvarovat.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky