Není byt jako byt

Důvodů pro koupi nemovitosti může být nekonečně mnoho. Vždy záleží na osobní, rodinné, pracovní a finanční situaci kupujícího, a proto v zásadě nemusí existovat špatná koupě. Vždy záleží na tom, co jako kupující nákupem sledujete.

Jako zástupce kupujícího kladu zájemcům o koupi nemovitosti otázky, které je možná ani nenapadnou, ale jsou pro co nejlepší nákup rozhodující, a to tak, aby si dali dohromady klady a zápory a mohli si je relevantně vyhodnotit a rozhodnout se.

Není špatně, jestliže koupíte za vyšší cenu bytovou jednotku po rekonstrukci a obratem ji můžete pronajmout nebo koupíte byt v původním stavu a strávíte čtvrt roku rekonstrukcí nebo koupíte podíl na bytovém domě, který může mít horší potenciál případného prodeje.

Nejdůležitější je záměr koupě

Nejčastěji mají kupující následující motivace:

Rezidenti

 1. bydlet v lokalitě svého dětství
 2. bydlet v blízkosti rodiny
 3. bydlet v lokalitě blízko práce

Investoři

 1. koupit nemovitost pro sebe na stáří a zatím ji pronajímat
 2. koupit nemovitost pro děti a zatím ji pronajímat
 3. uložit finance bez ohledu na výnos
 4. cílit na výnos
 5. koupit podíl a dům rozdělit na BJ a tu svou pak se ziskem prodat
 6. koupit levně, zrekonstruovat a prodat se ziskem

Dva stejné, ale jiné domy

Snad nejhorší variantou je koupit z neznalosti. Například vidíte dva stejné domy, ve kterých jsou stejně umístěné byty. Možná se nadchnete kvůli výborné ceně. Z právního hlediska ale může jít o dva zcela odlišné byty a domy.

Jeden má totiž byty rozdělené na bytové jednotky, a proto kupujete jen danou jednotku (a spoluvlastnický podíl) v osobním vlastnictví a vymezenou v katastru nemovitostí. V druhém případě kupujete jen podíl na bytovém domě a „v podstatě vlastníte všechno a nic“ (z čehož ale mohou plynout nemalé potíže).

Na podíl nedostanete standardní hypotéku, nemůžete ho zastavit, při prodeji musíte najít zájemce s hotovostí. Nebo můžete začít jednat s ostatními spolumajiteli a rozdělení domu na bytové jednotky, nicméně s nejistým výsledkem.

Je potřeba také vědět, že par. 1117 Občanské zákoníku č. 89/2012 říká: Každý spoluvlastník má právo k celé věci. Toto právo je omezeno stejným právem každého dalšího spoluvlastníka.

Nákup v místě a čase

Neméně důležité je vnímat, že cena nemovitosti vždy odráží nabídku v daném místě a čase. Například narazíte na nabídku, kde se v dané lokalitě prodává jen minimálně. A samozřejmě nevíte, jak to bude za půl roku. Pokud si ale na začátku koupě uděláte pečlivou přípravu, můžete se snadněji rozhodnout.

Na první pohledu stejný byt „za raketu“😊, na druhý pohled propastné právní rozdíly a tím i odlišné ceny.

Obvyklý řebříček (od nejdražších):

 1. bytová jednotka v osobním vlastnictví
 2. bytová jednotka v družstevním vlastnictví
 3. nebytová jednotka v osobním vlastnictví
 4. nebytová jednotka v družstevním vlastnictví
 5. bytová jednotka v podílovém vlastnictví
 6. nebytová jednotka v podílovém vlastnictví
 7. ateliér

Občas vidím, že realitní kanceláře inzerují prodej bytu jako bytovou jednotku v osobním vlastnictví, často s dovětkem „…výhodná investiční příležitost…“, ale ve skutečnosti je to jen koupě podílu na bytovém domě. První věc, kterou musíte od začátku vědět je, co přesně kupujete – jednak by to mělo být uvedeno v inzerci a makléř by vás na to měl výslovně upozornit, pokud se tak nestane, zjistit to můžete z katastru nemovitostí.

Protože koupit z neznalosti vám může v budoucnu přinést značné komplikace.

Sledujte mě na FacebookuInstagramu.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře
 • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti

  Koupě nemovitosti vám může jít buď hladce nebo se můžete nevědomě dopouštět spousty chyb. Sepsala jsem pro vás nejčastěji podceňované situace, kterých se kupující dopouštějí. A vy se jich můžete vyvarovat.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky