Spolupráce makléřů? A mohla bych ji vidět?

Jestliže se jako majitel rozhodnete prodat svou nemovitost, určitě chcete prodat co nejrychleji za co nejvyšší cenu. Jestliže si na prodej najmete realitního makléře, očekáváte, že vaši nemovitost nebude jen nabízet, ale skutečně ji prodá. Co když si ale najmete makléře, který vaši nemovitost v podstatě prodat nechce?

V září 2023 mě oslovili zájemci o koupi bytu ve Zlíně. Hledali 1+1 nebo 2+1 o výměře cca 50 m2 nejlépe v původním nebo vybydleném stavu. Rádi rekonstruují a chtěli byt upravit podle sebe, aby věděli, jak kvalitně je vše provedeno.

Začala jsem tedy hledat a oslovovat jak přímé majitele, kteří chtějí prodat, tak realitní kanceláře, pokud byt podle inzerátu splňoval kritéria mých klientů. A dostalo se mi naprosto nečekané statistiky – ze šesti oslovených realitních makléřů mi umožnil prohlídku inzerovaného bytu jen jeden. U ostatních to byly jen sliby, výmluvy, fabulace, vytáčky a dokonce i lži.

Podotýkám, že jsem už v telefonu makléře informovala, že mám klienty s hotovostí připravené koupit a chtěla jen termín prohlídky. Nejsme žádní realitní turisti a s klienty chodíme na prohlídky jen těch nemovitostí, které podle inzerátu splňují alespoň naše hlavní kritéria.

Co jsem se dozvěděla?

1. byt 1+1 Podlesí IV

Více než 2 roky starý inzerát, na jehož kontakt se nedá ani dovolat. Stále v inzerci.

2. byt 2+1 Sokolská

Makléřka mi slíbila zavolat termín prohlídky, ale neozvala se. Na má následná volání telefon již nezvedala. V inzerci další tři měsíce.

3. byt 1+1 Sokolská

Makléřka slíbila domluvit prohlídku, ale už se neozvala. Když jsem volala znovu, údajně byl byt před rezervací a prohlídky se proto nekonají, resp. mi makléřka slíbila zavolat další týden, což se samozřejmě nestalo. V inzerci další dva měsíce.

4. byt 1+1 Nivy I

S makléřem prohlídka bytu proběhla, ale bylo to více než podivné – makléř byt inzeroval se zavádějícím údajem o počtu pater v domě, o bytě nic nevěděl, tzn. kolik se platí do fondu oprav, jestli má dům nějaký úvěr (jak vysoký, s jakou splatností), jaký je stav střechy (byt byl v posledním patře), atd..

Čím mě ale naprosto odzbrojil, byla odpověď na můj dotaz, kdo byt vlastní (dále jsem jej chtěla rozvinout, jestli jsou na bytě nějaká věcná břemena, zástavní práva, exekuce). Odpověděl mi otázkou, proč to chci vědět, že se ho na to nikdo nikdy neptá. Říkal, že byt vlastní nějaký pan projektant a víc nic. Následně jsem zjistila, že majitelkou je jedna paní.

Základní povinností makléře bylo seznámit nás s listem vlastnictví předmětného bytu (LV je veřejná listina a je základním dokumentem nemovitosti). Byt totiž může mít omezení, která mohou zájemcům bránit v koupi – věcná břemena, zástavní práva, exekuce, a makléř nás měl o tom informovat.

5. byt 2+1 Milíčova

Makléřka odmítla domluvit s námi termín prohlídky, protože byt byl údajně před rezervací, ale v inzerci byl opět další téměř měsíc.

6. byt 2+1 Chelčického

Makléřka mi slíbila termín prohlídky. Když jsem ale požádala o číslo domu, přestala komunikovat. Dva dny po termínu předdomluvené prohlídky se ozvala, jestli máme o prohlídku zájem. Tak s takovým přístupem jsme zájem skutečně neměli. V inzerci další dva měsíce.

Zajímavostí je, že byty číslo tři, pět a šest mají společného jmenovatele – nabízely je makléřky jedné zlínské realitní kanceláře. Když si čtu na jejím webu Etický kodex makléře, tak tomu říkám korporátní kecy, protože realita je popsána výše.

A jak to nakonec dopadlo?

Po 11 týdnech od našeho první telefonátu jsme s mými klienty podepsali kupní smlouvu na byt 2+1 ve výborné lokalitě, s vynikající dispozicí o výměře 63 m2, ve zcela původním stavu. Prodej zprostředkovával realitní makléř, který nám nejen umožnil prohlídku, ale také nám poskytnul o bytě veškeré informace. A mí klienti koupili přesně to, co od začátku koupit chtěli.

Doporučení

Jestliže prodáváte svou nemovitost s návazností na koupi, na prodej si pečlivě vyberte realitního makléře. Špatnou volbou makléře se můžete dostat do skluzu a tím také do rizika, že za nedodržení termínů vám budou hrozit sankce. Kvalitní makléř umí celou transakci správně řídit a předvídat nečekané situace.

Závěrem je nutné říct, že nejsou dobré nebo špatné RK. Jsou jen výborní, dobří a špatní makléři, protože jako všude, je to o lidech. Říkám si ale, jak asi probíhá celá transakce, když makléřky nejsou schopny ani domluvit prohlídku nebo už na začátku neposkytují ani ty nejzákladnější informace.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti

    Koupě nemovitosti vám může jít buď hladce nebo se můžete nevědomě dopouštět spousty chyb. Sepsala jsem pro vás nejčastěji podceňované situace, kterých se kupující dopouštějí. A vy se jich můžete vyvarovat.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky