Vlastnit nemovitost je především zodpovědnost

Za všechny moje průšvihy a neúspěchy může partner, partnerka, otec, matka, děti, kamarád, kamarádka, šéf, kolega, soused, vláda, stát, prostě vždy někdo jiný, než já sám. Hledání viníka je většinou jednodušší než si přiznat, že za svá rozhodnutí a konání jsme zodpovědní především my sami.

K napsání tohoto článku mě inspiroval rozhovor s jednou majitelkou investičního bytu, se kterou jsem mluvila o správě nemovitostí. Řekla mi doslova: „Koupila jsem si investiční byt, ale nechci nic řešit, nic mě nezajímá, věřím, že všechno bude OK, jsem pozitivní, léčím se s nervy a jsem citlivá chodit na schůze SVJ.“

Po tomto rozhovoru jsem si znovu uvědomila, že stejný nebo podobný názor mají všichni ti spolumajitelé bytů, které dlouhodobě nevídávám na shromážděních vlastníků a kteří si možná myslí, že vlastnit nemovitost je perpetuum mobile – už ji mají a vše funguje samo. Nefunguje.

Moje svoboda, jeho svoboda

I v tomto případě platí, že moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiného. V případě vlastnictví nemovitosti to znamená, že můj nezájem ohrožuje zájem mého souseda. A v mnoha případech stojí tento zájem/nezájem statisíce nebo miliony korun.

Vlastnit byt

Osobní vlastnictví bytu je vždy spojeno se spoluvlastnictvím i jiných osob ve společenství vlastníků, kdy každý majitel vlastní nejen svůj byt, ale také příslušný podíl na společných částech bytového domu. A problém je v tom, že se o tyto společné části musejí společně starat – udržovat je a opravovat.

Pokud má většina vlastníků stejný názor, jako citovaná majitelka, nastává zásadní a někdy neřešitelný problém. Protože pokud se na údržbě a opravách majitelé neshodnou, dům začne chátrat a to má pochopitelně další důsledky. U investore je to ztráta hodnoty investice.

Je pochopitelné, že ne všichni majitelé mají chuť, energii a znalosti to řešit a vyznat se v tom. Určitě ale mají děti, příbuzné nebo přátele, kteří by jim poradili anebo pomohli. Případně si dnes už můžou na to najmout správcovskou firmu. Co je ale nepochopitelné, je nezájem a ignorace, protože to vede jen k úpadku.

Vlastnit dům

Vlastnictví domu je proti vlastnictví bytu jednodušší. Jestliže se totiž rozhodnete, že si jej necháte spadnout na hlavu, je to jen vaše věc. Sice smutná, ale vaše (pokud tedy zrovna nespadne na hlavu nějakému kolemjdoucímu). Protože u bytu se na opravě střechy, rozvodů vody, kotelny, společné elektřiny, oken na chodbách, sklepů, atd. musí shodnout většina spoluvlastníků, u domu je to jen na vás.

Vlastnit pozemek

Zřejmě nejjednodušší je vlastnit pozemek. Jestliže to není zrovna les, většinou je to kus země, kde je nutné maximálně posekat trávu. Tedy žádné opravy střech, elektřiny nebo topení.

Neznám investora, který by chtěl být neúspěšný. Jestliže převezme za svůj majetek osobní odpovědnost, jako základní životní postoj a přístup úspěšných lidí, umožní si, aby se možným stalo vše, o čem dokáže jen snít.

Sledovat mě můžete na Facebooku i Instagramu.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti

    Koupě nemovitosti vám může jít buď hladce nebo se můžete nevědomě dopouštět spousty chyb. Sepsala jsem pro vás nejčastěji podceňované situace, kterých se kupující dopouštějí. A vy se jich můžete vyvarovat.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky