Jak se diskvalifikovat při zájmu o pronájem?

Nepředstavení se v telefonu nebo odmítnutí sdělit své jméno, anonymní SMS nebo emaily, típání telefonu bez zpětného zavolání – to jsou jen některé faktory, které mohou diskvalifikovat zájemce, pokud si hledá pronájem nemovitosti.

Dnešní článek jsem se rozhodla výjimečně věnovat těm, kteří pronájem nemovitosti hledají. Vedou mě k tomu zkušenosti, které se mi v různých obměnách opakují při každém hledání zájemců při volném nájemním bytu mých klientů. A upřímně říkám, že na jednání některých zájemců jsem si ještě nezvykla.

Po zveřejnění inzerátu mi začnou volat nebo psát zájemci. Ti si nejčastěji myslí, že pokud jsou nejrychlejší a volají jako první, mají největší šanci nájem bytu získat. U některých pronajímatelů nebo zprostředkovatelů možná ano, u nás ale rozhodně ne.

Pokud si bydlení hledáte, doporučuji vám pamatovat na základy slušného chování. Možná je to doporučení banální, ale často mě až zaráží, kolik lidí neumí pozdravit, představit se nebo dokonce se podepsat. A také jsem v žádné jiné práci nezažila, aby mi klienti volali v pátek večer nebo v neděli k obědu.

Stejně tak doporučuji vést si evidenci a mít přehled v nabídkách – velmi často volám například během půl hodiny zpět na zmeškaný hovor a dotyčný ani neví, jaký byt nabízím, někdy dokonce ani v jakém městě.

Jak to funguje u nás

  1. nepronajímáme prvnímu nebo nejrychlejšímu zájemci, ale nejvhodnějšímu
  2. zájemcům poskytujeme aktuální, transparentní a doložitelné informace o majitelích i nemovitosti
  3. zájemcům zodpovídám obratem všechny doplňující dotazy
  4. nemovitost inzeruji do dne podpisu nájemní smlouvy s vybraným zájemcem
  5. telefonáty přijímám ve všední dny mezi 8. až 18. hodinou
  6. na anonymní telefonáty, SMS, emaily nebo zprávy vůbec nereaguji
  7. pokud se zájemce bez omlouvy nedostaví na prohlídku, druhou šanci nedostane

Doporučení pro zájemce

Hledáte-li bydlení, musíte komunikovat – pokud nemůžete brát telefony, pošlete vysvětlující SMS, ale prostě si to nějak zařiďte. Není nic horšího, než když inzerentovi neúspěšně voláte v osm večer, ale pokud vám on druhý den volá zpět, tak to buď bez odezvy neberete, telefon típnete nebo ho máte nedostupný.

  1. mějte přehld a evidujte si nabídky, majitele (zprostředkovatele), telefony, emaily, adresy nemovitosti – není nic horšího, když nevíte, kde si chcete byt pronajmout
  2. respektujte pokyny v inzerátu, nejsou tam bezdůvodně (například pokud majitel pracuje tam, kde celý den nemůže telefonovat, a proto požaduje komunikaci emailem)
  3. pokud vám protistrana nebere telefon, nevolejte stále dokola, ale pošlete konkrétní SMS
  4. co nejdříve reagujte na zmeškaná volání, zaslané emaily zprávy
  5. volejte jen mezi 8. až 18. hodinou
  6. v písemné komunikaci se vždy podepište
  7. na prohlídku si udělejte přípravu – na mapy.cz si najděte přesnou adresu (Google mapy jsou v tomto nespolehlivé z důvodu neaktuálnosti v některých lokalitách)
  8. ráno v den prohlídky napište potvrzující SMS, že se dostavíte na prohlídku ve smluvený čas
  9. nechoďte pozdě (pokud máte objektivní příčinu, zavolejte s omluvou)

Máte-li o danou nemovitost skutečně velký zájem, řekněte nebo napište inzerentovi svou motivaci a důvody. Pronajímatel vždy uvítá, pokud o vás předem něco ví a může se tak snadněji rozhodnout.

Sledovat mě můžete na FacebookuInstagramu.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti

    Koupě nemovitosti vám může jít buď hladce nebo se můžete nevědomě dopouštět spousty chyb. Sepsala jsem pro vás nejčastěji podceňované situace, kterých se kupující dopouštějí. A vy se jich můžete vyvarovat.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky