Já jsem majitel, ale vy budete platit, jak mourovatí

Vždy platí, že když nemáme ty správné informace, ani po nich nepátráme anebo nevíme, kde se zeptat, jsme snadno manipulovatelní, ovladatelní a také jednoduše oblbnutelní. Následující příběh ilustruje, jak může někdo hlásat – my vlastníme, ale vy se na nic neptejte a jen pořádně plaťte.

Před několika týdny jsem převzala správu jednoho bytu ve Zlíně. Za krátký čas mi v emailu přistál návrh na rozhodnutí mimo shromáždění, kde měli vlastníci odsouhlasit rekonstrukci zdroje tepla a ohřevu vody zhruba za milion korun pro dané společenství.

Nemovitost cizího vlastníka

Zdroj je umístěný v sousední budově, která přiléhá k bloku daného SVJ. Jak jsem ale jednoduchým náhledem do katastru nemovitstí zjistila, budovu vlastní cizí vlastník a majitelé bytů v SVJ nemají k této nemovitosti žádný právní vztah.

Přirozeně tedy první otázkou, na kterou bylo nezbytné zodpovědět – proč investovat milion korun do nemovitosti jiného vlastníka, byť je zdroj pro daný dům, ale neexistuje věcné břemeno, nájemní smlouva, prostě nic.

Při bližním pátrání jsem dále zjistila, že nemovitost do roku 2017 patřila státu a ten ji bezplatně převedl na současného majitele, aniž by to výbor nebo vlastníci v předmětném SVJ věděli.

Skoro policejní pátrání

Společně s majitelem pronajímaného bytu jsme tedy napsali stanovisko, proč takovou navrženou rekonstrukci v této fázi odmítnout. Naštěstí má SVJ velmi osvícenou paní předsedkyni, která pochopila závažnost problému a nesnažila se rozhodnutí protlačit za každou cenu.

A začalo pátrání s cílem narovnat vztahy a následně případnou rekonstrukci odsouhlasit. Ovšem těch klacků, které paní předsedkyně musela pod svýma nohama snést, bylo nepočítaně.

Od naprostého nezájmu ze strany vlastníka cokoli řešit, přes výmluvy, že smlouvy k tomu pošlou a neposlali, přes odmítání osobní schůzky nebo prosté odpovězení relevantních dotazů, až po vyvrcholení, kdy vlastník napsal čestné prohlášení, že zdroj je společnými částmi předmětného domu. Což prostě není.

Střet zájmů a nepravdivé informace

Nejpikantnější na celém je to, že zdroj tepla slouží také pro vedlejší blok, kde je předsedou SVJ člen představenstva majitele předmětné nemovitosti, tedy v naprostém střetu zájmů, a ten svým sousedům dal jen takové informace, aby bez problémů rekonstrukci schválili. Pro ně to představuje finanční zátěž nějakých sedmsettisíc korun.

To, že si předseda sousedního domu myslel, že si souhlas vedlejšího domu na paní předsedkyni vyřve, to už je jen třešnička na dortu. Nevyřval.

Vata a korporátní kecy

Paní předsedkyně SVJ nakonec termín osobní schůzky milostivě dostala. Na ní chtěla dosáhnout rozumné dohody tak, aby se právní vztah napravil a řešení rekonstrukce mohlo pokračovat. Řešením ale nebylo zhola nic.

Když požádala o písemné shrnutí, které by mohla předložit i ostatním vlastníkům, dostala celostránkový text, kdy já takovým textům říkám korporátní kecy – tzn. naprosto prázdné fráze, nicneříkající formulace a text vypadající jako souhrn náhodného vygenerování slov.

Majitel v něm ale nezapomněl vyhrožovat třiceti procentním nárůstem nákladů na topení a ohřev vody, když bude SVJ vzpurné a neodsouhlasí předložený návrh bez napravení právního vztahu.

…a jedeme dál

Toto je zatím první díl kauzy vyměníčka, protože celou agendu paní předsedkyně předala právníkovi SVJ, který bude výhradně hájit jeho zájmy. A já jsem hodně zvědavá na pokračování. Podle posledních informací navíc může být celková cena místo 1,6 milionu jen 400 tisíc. Tak uvidíme…

Doporučení

:: zajímejte se o společenství vlastníků, protože nemáte v majetku jen samostatný byt, ale spoluvlastníte i společné prostory

:: zúčastňujte se shromáždění vlastníků, kde se rozhodují všechny důležité záležitosti domu

:: ptejte se a zjišťujte si informace, pokud vám není cokoli jasné

:: a hlavně pamatujte, že jde v konečném důsledku o vaše finance, protože neúměrně vysoké náklady mají vliv na výnos z vašeho nájmu

Sledovat mě můžete na FacebookuInstagramu.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti

    Koupě nemovitosti vám může jít buď hladce nebo se můžete nevědomě dopouštět spousty chyb. Sepsala jsem pro vás nejčastěji podceňované situace, kterých se kupující dopouštějí. A vy se jich můžete vyvarovat.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky