Koupě nemovitosti na vlastní pěst? Máte odvahu

Ať už si pořizujete vlastní bydlení nebo nemovitost na pronájem, stojíte před zásadní otázkou – koupit s realitkou nebo bez? Jako první vás asi napadne – „… ušetřím spoustu peněz za provizi! Vždyť na internetu je dnes všechno, tak nebude problém najít, co potřebuji…“.

To může být pravda, ale nemusí. Provize se většinou pohybuje mezi 3 až 5%, ale někdy bývá i 10%. Možná se vám to zdá hodně, ale vždy záleží na tom, co za své peníze dostanete.

Udělala jsem si průzkum – na internetu jsem chtěla najít všechny relevantní informace, které bych potřebovala jako kupující bez realitní kanceláře, ale se všemi znalostmi, které s prodejem a nákupem mám. Výsledek byl žalostný – téměř všechny rady jsou určeny pro prodávající.

Od informací, jak prodat za co nejvyšší cenu např. pomocí home staging (váš zájem je samozřejmě zcela opačný), až po předání nemovitosti. Informací pro kupující bylo jako pověstného šafránu.

Když „odborníci“ poskytují „zaručené“ informace

Ovšem nejvíce zděšená jsem byla při přečtení jednoho z doporučení na serveru zaměřujícího se na pořízení bydlení bez realitky – cituji: „…smlouvu na převod nemovitosti si samozřejmě můžete napsat sami (můžete například vycházet z našich vzorových smluv), ale lze jen doporučit přenechat tuto činnost odborníkům (advokátům, či notářům). Přeci jen se tím můžeme vyhnout budoucím problémům…“ Sami? Jste právník, abyste věděli, co všechno má smlouva obsahovat?

A dále „…Smlouva o úschově finančních prostředků (a listin) se uzavírá v případě, kdy chtějí mít obě strany jistotu, že dojde k bezpečnému převodu peněz pro obě strany. Zvlášť u vyšších cen nemovitostí lze tento postup jedině doporučit. Nejčastěji zašle kupující peníze do úschovy a teprve poté se podává návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. 

Nedovezu si představit nikoho, kdo by nechtěl mít jistotu. Úschovu kupní ceny je nezbytné řešit vždy, i kdyby mělo jít „jen“ o 50 000 Kč.

Operace specialitou

Představte si následující situaci – musíte jít na závažnou, možná život ohrožující operaci. Asi nebudete chtít, aby vás operoval student se dvěma semestry medicíny. Určitě najde si odborníka, který takových operací udělat několik, případně je v tom specialista. Úplně stejné je to s nemovitostmi.

Většina lidí kupuje bydlení jednou, možná dvakrát za život, a proto nemůže mít všechny potřebné informace. A právě informace jsou to, co je pro zdárný průběh transakce nezbytné. Protože každý obchod je specifický, je nezbytné vše zohlednit ve smluvních dokumentech.

Lidský faktor může být slabý článek

Jak je známo, lidský faktor může být slabý článek, komplikace se tedy můžou objevit kdykoli. Procesu nákupu nebo prodeje nemovitosti se většinou účastní několik osob. Napadlo vás někdy, že jich může být 8, možná i více? Pro příklad si je spočítejme – za prodávající: 1-x majitel(ů) nemovitosti, jeho 1 makléř, 1 bankéř (zajišťující např. výmaz zástavního práva úvěru), 1 advokát (případně právník realitky).

Za kupující – 1 finanční poradce (zařizující úvěr), 1 bankéř (připravující úvěr), 1 advokát, 1 inspektor nemovitostí, a také několik osob na katastrálním úřadě zajišťující výmaz zástavního práva prodávajícího, vklad zástavního práva k úvěru kupujícího a také vklad vlastnického práva kupujícího. A to nemluvím o odstranění věcných břemen např. příbuzných na dožití nebo exekucí.

Bez koho se neobejdete? Bez odborné pomoci.

Jestliže se rozhodnete pro spolupráci s realitní kanceláří, tak vězte, že nejsou dobré nebo špatné realitky. Jsou jen dobří nebo špatní makléři, a to i v rámci jedné kanceláře. A než viditelnost reklam nebo počtu prodaných nemovitostí nebo poptávajících, je nejdůležitější, s jakou osobou se při svém obchodu setkáte.

Jako v každém oboru, i zde platí, že všechno je o lidech. Ale jen v realitách platí, že případná škoda může být velmi vysoká. Stejně tak platí, že doporučení na schopného makléře je nejlepší od rodiny nebo známých. Protože dobrý makléř, vám může ušetřit spoustu času a starostí.

Jestliže se rozhodnete koupi zvládnout sami, rozhodně se neobejdete bez svého advokáta a inspektora nemovitostí. V prvním případě se nespoléhejte na advokáta protistrany, stejně jako byste se nenechali např. při rozvodu zastupovat právníkem svého expartnera. V případě inspektora nemovitostí vám důkladným prověřením stavu nemovitosti může ušetřit buď náklady na rekonstrukci nebo zaplacení neadekvátně vysoké kupní ceny.

Před konečným rozhodnutím doporučuji zvážit všechna pro a proti:

BEZ REALITKY

plus

:: neplatíte provizi – nezaměňujte s přesvědčením, že transakce nic nestojí

:: máte kontrolu nad celým obchodem – vyžaduje to ale pevné nervy a spoustu času

minus

:: všechny potřebné informace si musíte zjistit sami

:: riziko setkání s makléřem, který se tváří jako majitel nemovitosti

:: ztráta času na prohlídkách

S REALITKOU

plus

:: dobrý makléř Vám poskytne informace „ze zákulisí“ a ušetří váš čas

:: připraví vám veškeré dokumenty a doklady potřebné pro převod

minus

:: můžete zaplatit vysokou provizi, za kterou nedostanete odpovídající služby (mnozí majitelé řeknou, chci tolik a vy si k tomu přihoďte, kolik chcete – pak můžete zaplatit i provizi 150 000 Kč)

Ať už se rozhodnete pro nebo proti realitní kanceláři, přeji vám při koupi hodně štěstí, pevné nervy a víru, že vždycky všechno dobře dopadne.

Sledovat mě můžete na FacebookuInstagramu.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti

    Koupě nemovitosti vám může jít buď hladce nebo se můžete nevědomě dopouštět spousty chyb. Sepsala jsem pro vás nejčastěji podceňované situace, kterých se kupující dopouštějí. A vy se jich můžete vyvarovat.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky