Kupujete přímo od prodávajícího. Kdo tomu u něj velí?

Nemovitost můžete koupit buď přes realitní kancelář nebo přímo od prodávajícího. Zatímco v prvním případě by měl celému obchodu velet jako zástupce prodávajícího realitní makléř, ve druhém případě musíte co nejdříve zjistit, kdo tomu velí u prodávajícího.

Ideální variantou je, pokud jednáte přímo s vlastníkem, který je zapsaný v katastru nemovitostí. Je-li to více osob (spoluvlastníků), pro jednoduchost je ideální jednat s jedním spoluvlastníkem a ostatní informovat například elektronicky.

Proč je důležité vědět, kdo tomu velí? Není totiž výjimkou, že ten, kdo je zapsán v katastru nemovitostí a má tedy primárně rozhodovat, do prodeje téměř nemluví a o ničem nerozhoduje. Většinou z důvodů rodinných vazeb a dohod nebo proto, že tomu absolutně nerozumějí.

To pro vás, jako kupující, ale představuje velké riziko, protože tyto vazby nejste schopno rozklíčovat a v případě, že se máte k něčemu smluvně zavázat a začít platit, musíte mít ve všem zcela jasno. Můžete se tak vyhnout nepřesnostem, nedorozuměním, stornu obchodu nebo dokonce ztrátě financí.

Vlastníci, kteří o ničem nerozhodují

Matka v seniorském věku se rozhodla darovat svůj byt. Protože její dva synové dar z různých osobních důvodů nemohli nabýt, spoluvlastníky se nakonec stali její vnuci – vždy po jednom dítěti každého ze synů. Ti se po její smrti se rozhodli byt prodat.

A nastal problém. Jeden ze synů chtěl prodávat přes svého známého makléře. Ten druhý nechtěl o žádném zprostředkovateli ani slyšet, jedině snad po složení nevratné stotisícové zálohy, odmítnutí podpisu budoucí smlouvy kupní a navíc s požadavkem na zaplacení celé kupní ceny před podpisem kupní smlouvy, která by byla podepsána později z důvodu čekání na uplynutí lhůty pro povinnost platit daň z příjmu.

Byt nakonec prodával onen makléř, ovšem bez řádné zprostředkovatelské smlouvy (i když měl v inzerci uvedeno exkluzivní zprostředkování), kupující zaplatil rezervační poplatek bez toho, aniž by makléř měl podepsanou výhradní zprostředkovatelskou smlouvu). Prostě přehlídka rizik pro kupujícího par excelence.

Doporučení

Při nákupu nemovitosti klaďte tisíce otázek, které si připravíte předem – kdo, co kdy, kde, jak, s kýmJ – a nevěřte ničemu, co vám protistrana jen říká – na všechno chtějte doklady a důkazy a vše si ověřujte. A rozhodně se nespokojte s tím, pokud někdo říká: „…však se nějak domluvíme, vždyť jsme lidi…“. I zde platí, že kdo nemá co skrývat, poskytne vám, co požadujete.

Nicméně buďte připraveni i na to, že prodávající může jít cestou nejmenšího odporu a prodat tomu, kdo se na nic neptá, nic nechce a vše hned odsouhlasí a podepíše. Chcete takové riziko při vydání několika milionů podstoupit?

Sledujte mě na Facebooku i Instagramu.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti

    Koupě nemovitosti vám může jít buď hladce nebo se můžete nevědomě dopouštět spousty chyb. Sepsala jsem pro vás nejčastěji podceňované situace, kterých se kupující dopouštějí. A vy se jich můžete vyvarovat.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky