Proč by se u vás měli nájemníci cítit jako doma?

Stojíte před otázkou, jak vlastně celé to pronajímání pojmout? Jestli být jako domácí lidumil nebo vydřiduch? V jakém stavu byt nabídnout? Šroubovat ceny nebo se spokojit sice s průměrným, ale stabilním příjmem?

V zásadě mám zkušenosti se třemi  typy pronajímatelů. Všechny spojuje společný jmenovatel – chtějí, aby vše fungovalo, ale nemají čas a zkušenosti se o celé pronajímání starat.

3 typy pronajímatelů

 1. neználci

:: většinou byty zdědili (s výnosem si nemusejí příliš lámat hlavu), nechtějí prodat, ale s pronajímáním nemají žádnou zkušenost (mají chyby ve smlouvách anebo špatně vyúčtovávají služeb

2. osvícenci

:: záleží jim na výnosu, ale na druhé straně chápou, že je lepší mít stabilní příjem než vyšroubované ceny a opakovaně řešit výměny nájemníků

3. vydřiduši

:: zajímá je jen inkasování co nejvyšší sumy, ale nenabízejí žádnou přidanou hodnotu – pronajímají starý byt za cenu fungl nové novostavby) a nájemníci se jim střídají, že mají z bytu noclehárnu

Ráda pracuji s prvními dvěma typy, protože dobře chápou, že pokud jim bude záležet na nájemnících, vrátí se jim to ve stabilních platbách a v tom, že jim nájemníci nevrátí byt v podobě kůlničky na dříví.

Ze života

Obrátil se na mě pronajímatel malé garsonky se zájmem o mé služby. Když jsem se na ni byla podívat, ukázalo se, že má původní kuchyň i jádro, potřebuje pořešit podlahy a vymalovat.

Nebyla zrovna vybydlená, ale prostě měla svá nejlepší léta opravdu dávno za sebou. A pro nájemníky, kterým záleží na tom, jak bydlí, byla proto nevyhovující. Navíc si pan majitel představoval vysoké nájemné, které nabízenému stavu vůbec neodpovídalo.

A protože u mě platí, co na srdci, to na jazyku, hned jsem majiteli řekla, jak to vidím a co by bylo potřeba udělat před uvedením na trh. Na což mi řekl, že se mu nechce nic řešit, že chce jen inkasovat. Prostě jsem z něj už od začátku cítila mírnou vypočítavost. Na spolupráci jsme se nedomluvili.

Hezký nebo hnusný byt

Chápu, že úprava bytu nebo dokonce jeho rekonstrukce může být časově i finančně náročná věc. Nicméně, pokud majitel chce pronajímat dlouhodobě a ne jen na vytřískání co největšího zisku v poměru nekvalita/vysoká cena, nabídka bytu s hezkým a funkčním interiérem se vždy vyplatí.

Zejména v tom smyslu, že u hezkého bytu při správně nastavené ceně si můžete vybírat z více zájemců, kteří budou spolehlivě platit a k bytu se budou chovat dobře.

Jestliže přistoupíte na variantu nekvalita/vysoká cena, můžete se dočkat střídajících se nájemníků například po půl roce nebo roce, protože si za stejnou cenu, jako u vás, najdou lepší byt. A  vy budete mít v konečném součtu více nákladů než kdybyste se spokojili na první pohled s nižším, ale stabilnějším příjmem.

Stejně tak, jestliže si dáte záležet na přípravě bytu – zájemci to z něj budou, v dobrém slova smyslu cítit – bude jim jasné, že jste majitel, kterému záleží na tom, jak nájemníci bydlí a nechce z nich jen ždímat peníze.

Proč si dát záležet

 1. budete si moci vybrat z více vhodných zájemců
 2. můžete získat nájemníky, kteří se budou o váš byt starat, jako o vlastní
 3. takoví nájemníci většinou nemají problémy s placením
 4. končící nájemník vám může doporučit svého dobrého známého a vy nebudete mít starosti navíc
 5. většina zájemců ocení, pokud uvidí hezký byt než vybydlenou špeluňku
 6. ti, co to neocení, nejsou vaše cílová skupina

Já věřím, a zatím se mi to v praxi osvědčuje, na slušné, seriózní, jasné, srozumitelné a pokud je potřeba i tvrdé jednání a na to, že vždy je možné se dohodnout.

Nemáte čas, energii, ani nervy řešit všechny ty záležitosti kolem pronájmu? Ozvěte se mi na ivana@ivanadobiasova.cz a své starosti nechejte na mě. Řeším je každý den a navíc mě to baví.

Ivana Dobiášová
Specializuji se na zastupování kupujících nemovitostí. Mým cílem je pomáhat vám orientovat se v celém procesu a koupit výhodně a bez komplikací. Napsala jsem pro vás eBook zdarma 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti. Majitelům investičních nemovitostí zajišťuji kompletní správu. Napsala jsem pro vás eBook 4 nejdražší chyby při pronájmu nemovitosti. Můj příběh si přečtěte zde.>>
Komentáře
 • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti
 • 5 nejdražších chyb při pronájmu nemovitosti
 • Nejnovější příspěvky
 • Potkejme se na Facebooku