Víte, jak nájemníkovi zrušit trvalý pobyt?

Jednou z největších obav pronajímatelů je zřízení trvalého pobytu nájemníka. Nejčastější obavou je návštěva exekutora. A nejrozšířenějším omylem je, že trvalý pobyt pronajímatel nájemníkovi prostě zakáže.

Na jedné straně může být vaše obava oprávněná, zejména je-li byt kompletně vybavený vaším vlastnictvím, protože exekutoři jsou státem ve státě… Na druhou stranu, má-li nájemník platnou nájemní smlouvu, může sám požádat o zřízení trvalého pobytu na obecním úřadě, který jej obratem zřídí a vám to jen oznámí.

Jak ale postupovat, pokud se nájemník odstěhoval, nepřepíše-li si trvalý pobyt dobrovolně a odmítá komunikovat? A co když má na vaší adrese také sídlo podnikání?

Trvalý pobyt

Před několika dny jsem dořešila následující případ – nájemnice s trvalým pobytem a sídlem podnikání zůstala dlužit, naštěstí se odstěhovala, ale v podstatě se znezvěstnila. Ignorovala telefonáty (mé číslo si pro jistotu zablokovala), sms zprávy, emaily a adresu pro přeposílání případné pošty mi dala falešnou. Navíc jsem z Googlu zjistila novou exekuci.

Takže jsme po dohodě s majitelem přistoupili ke zrušení trvalého pobytu.

Žádost musí splňovat dvě podmínky:

  1. nájemník má neplatnou nájemní smlouvu – my jsme měli řádně podepsanou Dohodu o ukončení nájemní smlouvy
  2. nájemník v bytě nebydlí – nezdržuje se v místě trvalého pobytu (pokud by to úřad vyžadoval, svědectví by mohl podat například předseda SVJ)

Jak to udělat?

  1. sepsala jsem jednoduchý Návrh na zrušení trvalého pobytu s identifikací nájemníka a s uvedením výše uvedených důvodů
  2. pan majitel návrh poslal doporučenou poštou na příslušný odbor magistrátu
  3. pan majitel zaplatil 100 Kč správní poplatek (platí se za každou osobu, které se trvalý pobyt ruší)
  4. pověřenou pracovnici jsem informovala o všech související skutečnostech – zejména o tom, že nevím, kde se paní zdržuje, ale mám poslední známý telefon

Jak to probíhalo?

  1. pověřená pracovnice nájemnici zavolala a zjistila potřebné informace
  2. úřad zahájil správní řízení
  3. když se asi měsíc a půl nic nedělo, zavolala jsem paní na úřad, která se omlouvala, že kvůli volbám a nedostatku lidí se k tomu dostane až po 2 měsících
  4. cca po 3,5 měsících vydali správní rozhodnutí, kterým trvalý pobyt nájemnici zrušili – a vyrozumění poslali majiteli

I když měl úřad na vyřízení 30 dní a nestihl to, celá záležitost proběhla bez problémů a výsledkem je zrušení trvalého pobytu.

Pokud by paní dělala potíže a chtěla se odvolat ke krajskému úřadu, řízení by se sice prodloužilo, ale v konečném důsledku by magistrát, na základě dodaných podkladů, trvalý pobyt nájemnice stejně zrušil.

Sídlo podnikání

Dalším krokem bylo zrušení sídla podnikání. To proběhlo bez našeho přičinění (nevíme, jestli si jej paní zrušila dobrovolně nebo ji živnostenský odbor vyzval, aby tak učinila).  Nicméně výsledkem je, že paní již nemá žádné vazby na předmětný byt.

Zrušení sídla podnikání jsem dělala prvně a na živnostenském úřadu mě velmi ochotně o všem informovali. Pokud je sídlo shodné s trvalým bydlištěm, je nezbytné nabytí právní moci o zrušení trvalého pobytu. Následně si může nájemník dobrovolně sídlo změnit do jiné nemovitosti. Pokud to neudělá, je nutné přistoupit k podání podnětu na prošetření podnikatelských aktivit na příslušný živnostenský úřad. Ten zahájí kontrolu a po zjištění rozporu v adrese trvalého pobytu se sídlem zahájí řízení. Konečný důsledek bude, že sídlo podnikání zruší.

Pokud tedy pronajímáte byt, který je prázdný (exekutor nemůže zabavit váš majetek), z trvalého pobytu nemusíte mít obavy. Jestliže nájemníka předem pečlivě prověříte a budete vědět, že z opravdu závažného důvodu trvalé bydliště u vás potřebuje (například pro zápis dítěte do školky), po ukončení smlouvy to bude chtít jen trochu papírování (jestliže to neudělá nájemník sám), ale nakonec jeho trvalý pobyt obec zruší.

Nemáte čas, energii, ani nervy řešit všechny ty záležitosti kolem pronájmu? Tak mi zavolejte a své starosti nechejte na mě. Řeším je každý den a navíc mě to baví.

Ivana Dobiášová
Specializuji se na zastupování kupujících nemovitostí. Mým cílem je pomáhat vám orientovat se v celém procesu a koupit výhodně a bez komplikací. Napsala jsem pro vás eBook zdarma 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti. Majitelům investičních nemovitostí zajišťuji kompletní správu. Napsala jsem pro vás eBook 4 nejdražší chyby při pronájmu nemovitosti. Můj příběh si přečtěte zde.>>
Komentáře