Jednou z největších obav pronajímatelů je zřízení trvalého pobytu nájemníka. Nejčastější obavou je návštěva exekutora. A nejrozšířenějším omylem je, že trvalý pobyt pronajímatel nájemníkovi prostě zakáže.
Na jedné straně může být vaše obava oprávněná, zejména je-li byt kompletně vybavený vaším vlastnictvím, protože exekutoři jsou státem ve státě… Na druhou stranu, má-li nájemník platnou nájemní smlouvu, může sám požádat o zřízení trvalého pobytu na obecním úřadě, který jej obratem zřídí a vám to jen oznámí.
Jak ale postupovat, pokud se nájemník odstěhoval, nepřepíše-li si trvalý pobyt dobrovolně a odmítá komunikovat? A co když má na vaší adrese také sídlo podnikání?
Před několika dny jsem dořešila následující případ – nájemnice s trvalým pobytem a sídlem podnikání zůstala dlužit, naštěstí se odstěhovala, ale v podstatě se znezvěstnila. Ignorovala telefonáty (mé číslo si pro jistotu zablokovala), sms zprávy, emaily a adresu pro přeposílání případné pošty mi dala falešnou. Navíc jsem z Googlu zjistila novou exekuci.
Takže jsme po dohodě s majitelem přistoupili ke zrušení trvalého pobytu.
I když měl úřad na vyřízení 30 dní a nestihl to, celá záležitost proběhla bez problémů a výsledkem je zrušení trvalého pobytu.
Pokud by paní dělala potíže a chtěla se odvolat ke krajskému úřadu, řízení by se sice prodloužilo, ale v konečném důsledku by magistrát, na základě dodaných podkladů, trvalý pobyt nájemnice stejně zrušil.
Dalším krokem bylo zrušení sídla podnikání. To proběhlo bez našeho přičinění (nevíme, jestli si jej paní zrušila dobrovolně nebo ji živnostenský odbor vyzval, aby tak učinila). Nicméně výsledkem je, že paní již nemá žádné vazby na předmětný byt.
Zrušení sídla podnikání jsem dělala prvně a na živnostenském úřadu mě velmi ochotně o všem informovali. Pokud je sídlo shodné s trvalým bydlištěm, je nezbytné nabytí právní moci o zrušení trvalého pobytu. Následně si může nájemník dobrovolně sídlo změnit do jiné nemovitosti. Pokud to neudělá, je nutné přistoupit k podání podnětu na prošetření podnikatelských aktivit na příslušný živnostenský úřad. Ten zahájí kontrolu a po zjištění rozporu v adrese trvalého pobytu se sídlem zahájí řízení. Konečný důsledek bude, že sídlo podnikání zruší.
Pokud tedy pronajímáte byt, který je prázdný (exekutor nemůže zabavit váš majetek), z trvalého pobytu nemusíte mít obavy. Jestliže nájemníka předem pečlivě prověříte a budete vědět, že z opravdu závažného důvodu trvalé bydliště u vás potřebuje (například pro zápis dítěte do školky), po ukončení smlouvy to bude chtít jen trochu papírování (jestliže to neudělá nájemník sám), ale nakonec jeho trvalý pobyt obec zruší.
Sledovat mě můžete na Facebooku i Instagramu.
Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?