Stojíte před otázkou, jak vlastně celé to pronajímání pojmout? Jestli být jako domácí lidumil nebo vydřiduch? V jakém stavu byt nabídnout? Šroubovat ceny nebo se spokojit sice s průměrným, ale stabilním příjmem?
V zásadě mám zkušenosti se třemi typy pronajímatelů. Všechny spojuje společný jmenovatel – chtějí, aby vše fungovalo, ale nemají čas a zkušenosti se o celé pronajímání starat.
:: většinou byty zdědili (s výnosem si nemusejí příliš lámat hlavu), nechtějí prodat, ale s pronajímáním nemají žádnou zkušenost (mají chyby ve smlouvách anebo špatně vyúčtovávají služeb
2. osvícenci
:: záleží jim na výnosu, ale na druhé straně chápou, že je lepší mít stabilní příjem než vyšroubované ceny a opakovaně řešit výměny nájemníků
3. vydřiduši
:: zajímá je jen inkasování co nejvyšší sumy, ale nenabízejí žádnou přidanou hodnotu – pronajímají starý byt za cenu fungl nové novostavby) a nájemníci se jim střídají, že mají z bytu noclehárnu
Ráda pracuji s prvními dvěma typy, protože dobře chápou, že pokud jim bude záležet na nájemnících, vrátí se jim to ve stabilních platbách a v tom, že jim nájemníci nevrátí byt v podobě kůlničky na dříví.
Obrátil se na mě pronajímatel malé garsonky se zájmem o mé služby. Když jsem se na ni byla podívat, ukázalo se, že má původní kuchyň i jádro, potřebuje pořešit podlahy a vymalovat.
Nebyla zrovna vybydlená, ale prostě měla svá nejlepší léta opravdu dávno za sebou. A pro nájemníky, kterým záleží na tom, jak bydlí, byla proto nevyhovující. Navíc si pan majitel představoval vysoké nájemné, které nabízenému stavu vůbec neodpovídalo.
A protože u mě platí, co na srdci, to na jazyku, hned jsem majiteli řekla, jak to vidím a co by bylo potřeba udělat před uvedením na trh. Na což mi řekl, že se mu nechce nic řešit, že chce jen inkasovat. Prostě jsem z něj už od začátku cítila mírnou vypočítavost. Na spolupráci jsme se nedomluvili.
Chápu, že úprava bytu nebo dokonce jeho rekonstrukce může být časově i finančně náročná věc. Nicméně, pokud majitel chce pronajímat dlouhodobě a ne jen na vytřískání co největšího zisku v poměru nekvalita/vysoká cena, nabídka bytu s hezkým a funkčním interiérem se vždy vyplatí.
Zejména v tom smyslu, že u hezkého bytu při správně nastavené ceně si můžete vybírat z více zájemců, kteří budou spolehlivě platit a k bytu se budou chovat dobře.
Jestliže přistoupíte na variantu nekvalita/vysoká cena, můžete se dočkat střídajících se nájemníků například po půl roce nebo roce, protože si za stejnou cenu, jako u vás, najdou lepší byt. A vy budete mít v konečném součtu více nákladů než kdybyste se spokojili na první pohled s nižším, ale stabilnějším příjmem.
Stejně tak, jestliže si dáte záležet na přípravě bytu – zájemci to z něj budou, v dobrém slova smyslu cítit – bude jim jasné, že jste majitel, kterému záleží na tom, jak nájemníci bydlí a nechce z nich jen ždímat peníze.
Já věřím, a zatím se mi to v praxi osvědčuje, na slušné, seriózní, jasné, srozumitelné a pokud je potřeba i tvrdé jednání a na to, že vždy je možné se dohodnout.
Sledovat mě můžete na Facebooku i Instagramu.
Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?