3 varianty přípravy bytu k pronájmu

Možná jste přišli k bytu, jak slepí k houslím z dědictví, darem nebo při vyrovnání po rozvodu. A tak se rozhodnete jej pronajímat, ale se zkušeností rovnající se nule. Na začátku doporučuji v klidu se rozmyslet, jak sebe i byt na pronajímání připravit.

Chcete-li, aby pronajímání fungovalo, příprava a nastavení všech procesů bude vyžadovat rozhodnutí, úsilí a akci. Pokud totiž přípravu odfláknete, ani pořádně neuklidíte a nemovitost nafotíte tak, jak je s tím, že určitě se někdo chytne, můžete si přivodit více starostí než užitku. Protože zájemce na prohlídce pozná pečlivou přípravu a vaše úsilí, aby se mu dobře bydlelo.

Jako pronajímatel můžete mít krátkodobou, střednědobou nebo dlouhodobou vizi. V prvním případě budete chtít pronajmout třeba jen na rok a nebudete řešit výnos, ani obsazenost bytu. Pokud ale máte dlouhodobější výhled, určitě si dejte na přípravě záležet. Vyplatí se vám to.

Proč o tom přemýšlet

Potkávám různé cílové skupiny nájemníků a vždy to běží podle podobného scénáře – o ne moc hezké byty mají zájem lidé, kteří prostě za každou cenu potřebují bydlet a je jim šumafuk jak a v čem. Na druhé straně jsou zájemci, kterým na tom velmi záleží, neváhají za to zaplatit a o váš byt starají, jako o vlastní.

Zájemci se rozhodují na základě emocí. Jestliže si dáte záležet, abyste jim vytvořili pocit domova, tak můžete mít byt pronajatý dlouhodobě a všechno bude fungovat tak nějak „samo“. Samozřejmě se může stát, že například po 3 letech bude chtít mladý pár do většího nebo vlastního bytu, to je přirozené. Ale ideálně byste měli chodit jen dvakrát ročně na kontrolu, evidovat platby a případně řešit nějakou drobnou údržbu.

1. krátkodobá varianta – bez přípravy

Byt můžete „hodit“ do inzerce tak, jak je – bez vymalování, se starým nábytkem, sepranými záclonami, zatuchlými koberci nebo linkou pamatující France Josefa.

Při této variantě se vám budou ozývat zájemci, kteří hledají co nejlevnější byt. Mám zkušenost, že levný byt přitahuje levné nájemníky. Co znamená levný byt – to říkám bytu s linkou starou třeba 40 let, koupelnou s obklady, kdy existoval jen jeden druh a s linem z minulého století.

A čemu říkám levní zájemci – v žádném případě to nemyslím hanlivě, nicméně existují lidé, kteří potřebují bydlet kdekoli za každou cenu, často mají potíže s placením, s dodržováním klidu a pořádku v domě, celkově špatně komunikují – neberou telefony, neodpovídají na emaily, nedodržují dohody.

:: výhoda – můžete jej pronajmout poměrně rychle a začít inkasovat

:: nevýhoda – zřejmě najdete nájemníky, kterým nebude moc záležet na tom, jak a v čem bydlí a podle toho to může vypadat

2. střednědobá varianta – nahoře huj, ale dole fuj

Byt můžete jen pošolichat podle tohoto hesla, což ale po čase praskne – například koupit nejlevnější linku nebo nekvalitní podlahu, které se používáním rychle opotřebují nebo zničí

:: výhoda – také toto můžete stihnout rychle a brzo inkasovat

:: nevýhoda – nájemník po čase najde to fuj a je otázka, jestli se nezačne poohlížet po lepším bydlení a vy budete mít starosti a náklady s nalezením dalšího zájemce

3. dlouhodobá varianta – pečlivá příprava

Tato varianta je určitě delší, pracnější a dražší, ale v konečném důsledku se vám nejvíce vyplatí. Je potřeba se zamyslet nad tím z pohledu nájemníka.

Zvažte rekonstrukci například rozvodů v případě, že máte opravdu starý byt – může se stát, že se vám třeba ucpe trubka a řešením bude rekonstrukce, což ale znamená nepohodlí nájemníka (bude chtít slevu z nájemného) nebo dokonce nutnost jeho odstěhování (budete mít byt neobsazený).

Rekonstrukce vám možná rapidně nezvedne cenu nájemného, ale získáte zájemce, kterým záleží na tom, v čem bydlí. Ti pak zpravidla bez problémů platí, dodržují dohody a je s nimi bezproblémová komunikace.

:: výhoda – zájemce (tzn. takový, kterého chcete vy) vždy pozná pečlivou přípravu a to, že vám záleží, jak a v čem bude bydlet (neříkám tím, že musíte celý byt nákladně a kompletně rekonstruovat, ale hezká linka, koupelna, okna anebo podlahy dělají divy)

:: nevýhoda – delší příprava vyžaduje čas a finance – od naplánování, vyklizení až po koordinaci prací.

Každý pronajímatel sní o slušném a platícím nájemníkovi. Toho můžete dosáhnout pečlivou přípravou, seriozním jednáním a budováním důvěry mezi vámi a nájemcem. S mými klienty se nám právě toto nejvíce osvědčuje a dlouhodobě přináší stabilní výnosy.

Nemáte čas, energii, ani nervy řešit všechny ty záležitosti kolem pronájmu? Ozvěte se mi na ivana@ivanadobiasova.cz a své starosti nechejte na mě. Řeším je každý den a navíc mě to baví.

Ivana Dobiášová
Specializuji se na zastupování kupujících nemovitostí. Mým cílem je pomáhat vám orientovat se v celém procesu a koupit výhodně a bez komplikací. Napsala jsem pro vás eBook zdarma 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti. Majitelům investičních nemovitostí zajišťuji kompletní správu. Napsala jsem pro vás eBook 4 nejdražší chyby při pronájmu nemovitosti. Můj příběh si přečtěte zde.>>
Komentáře