Ovlivňuje bydlení náš život?

Teď si zaboha nemůžu vzpomenout, který z realitních guru to řekl, ale bylo to nějak takto – tři nejdůležitější věci při výběru nemovitosti jsou – lokalita, lokalita, lokalita.

K napsání tohoto článku mě inspiroval jeden klient, kterému jsem nedávno pronajala krásný byt v žádané lokalitě. Pán byl rozbitý po rozchodu, přepracovaný a vyčerpaný. Nedávno jsme spolu mluvili a mimo jiné jsme se dostali k bytu samotnému. Říkal mi, jak je s bydlením spokojený, úplně ožil a shodli jsme se na tom, že kvalita nebo nekvalita bydlení má na nás větší vliv než si sami připouštíme.

když nemovitost kupujete, dívejte se na lokalitu i z pohledu budoucího prodeje. A to z toho důvodu, že možná se budete muset přestěhovat (z bytu do domu nebo kvůli práci) nebo vám prostě místo po letech přestane vyhovovat. Já lokalitu rozděluji na dvě stejně důležité části – reálnou a intuitivní.

Reálná lokalita

Tato lokalita samozřejmě zahrnuje všechno to, co ke kvalitnímu životu potřebujeme. Takže nás zajímá, jak daleko jsou školka, škola, malé i větší obchody, lékaři, nemocnice, pošta, kino, divadlo, dětské hřiště, cyklostezka, posilovna, koupaliště, atd..

Než se ale ke koupi rozhodnete, přemýšlejte, jak žijete, jak chcete žít a zkuste si položit co nejvíce otázek. Takových otázek může být tisíc, protože každý jsme jiný a preferujeme něco jiného. Například:

:: teď sice máte práci za rohem, ale bude to tak navždy?

:: nevadí, že MHD k vám jezdí jednou za hodinu, ale jak to bude s dětmi, až budou jezdit samy ze školy?

:: chcete bydlet v centru, ale zároveň máte rádi klid?

:: chcete bydlet v domě, kde se většina bytů pronajímá a sousedé se střídají, jak apoštolové na orloji?

:: máte rádi slunce a teplo a jste nadšení z krásného bytu, který je ale na sever?

:: chcete jít na pivo v papučích, ale nemáte rádi hluk do půlnoci?

:: nechcete být závislí na autě při nákupu každého rohlíku?

:: jste nadšení z bytu u supermarketu, ale zapomenete na hluk a smrad z neustálého zásobování?

:: z práce se vracíte kolem 4 a pravidelně stojíte v zácpě?

:: pracujete z domu a potřebujete vysokorychlostní internet?

:: je váš sen žít na samotě u lesa, chovat ovce a podřídíte tomu vše?

:: je váš sen žít na samotě u lesa, chovat ovce a podřídíte tomu vše?

Čím více budete mít v takových nebo podobných otázkách jasno, tím lépe se můžete o koupi rozhodnout a tím méně vás bude mrzet, pokud vám unikne, například dle makléře, nějaká super nabídka.

Intuitivní lokalita

Zkuste se také podívat na vyhlédnutou lokalitu nebo nemovitost i přes svou intuici, ne jen přes peníze.

Ještě když jsem nemovitosti prodávala a chybně na intuici nedala, jsem se potkávala se dvěma typy klientů – jedni tu nemovitost nechtěli, aniž věděli proč, zatímco druzí ji chtěli hned, jakmile překročili práh.

Ze života

Kdysi jsem si koupila byt, ze které jsem byla od prvního pohledu nadšená – byl po rekonstrukci, mohla jsem se hned nastěhovat a nemusela nic řešit. Přes počáteční nadšení jsem ale neviděla to, že polovina bytu na sever mi prostě nevyhovuje a vysává mi energii. Stejně tak to, že jeden soused byl tak nesnesitelný, že neuměl normálně mluvit, ale jen na mě řval.

Pár měsíců po nastěhování jsem začala trpět nevysvětlitelnou únavou a vyčerpáním. Podle doktorů jsem byla zdravá, jak řepa, ale únava byla devastující. Samozřejmě, že za to nemohl samotný byt, ale dnes vím, že se mi sečetly všechny ostatní problémy, které jsem tehdy měla, a byt to ještě umocnil.

Nejsem žádný senzibil, ani proutkolog, ale došla jsem k soukromému závěru, že je to tím, že se určití lidé na určitých místech cítí lépe než na jiných. Někde se prostě cítíme okamžitě dobře a naopak a ani nevíme proč. Možná bychom měli víc naslouchat intuici a nezaměřovat se jen na to, co se dá změřit nebo zvážit.

Nemáte čas, energii, ani nervy řešit všechny záležitosti kolem nákupu nemovitosti? Potřebujete poradit výhradně z pohledu kupujícího? Ozvěte se mi na ivana@ivanadobiasova.cz a své starosti nechejte na mě. Řeším je každý den a navíc mě to baví.

Ivana Dobiášová
Specializuji se na zastupování kupujících nemovitostí. Mým cílem je pomáhat vám orientovat se v celém procesu a koupit výhodně a bez komplikací. Napsala jsem pro vás eBook zdarma 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti. Majitelům investičních nemovitostí zajišťuji kompletní správu. Napsala jsem pro vás eBook 4 nejdražší chyby při pronájmu nemovitosti. Můj příběh si přečtěte zde.>>
Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti
  • 5 nejdražších chyb při pronájmu nemovitosti
  • Nejnovější příspěvky
  • Potkejme se na Facebooku