Má makléř znát všechny informace o prodávané nemovitosti?

Myslíte si nebo věříte, že pokud kupujete nemovitost přes realitní kancelář, tak o ní dostanete všechny podstatné a pravdivé informace? A že se na jejich základě můžete správně rozhodnout ještě před podpisem rezervační smlouvy a zaplacením zálohy? Spoléháte na to nebo si všechno ověřujete?

Možná jste našli byt, který vás uchvátil už překročení jeho prahu. Prodávající se vám zdá sympatický a máte dojem, že vám říká všechny informace. Navíc říká, že má hodně zájemců (to je dnes zřejmě pravda, ale také být nemusí) a musíte se rozhodnout rychle. Máte-li navíc předjednanou hypotéku, může se zdát, že vám nic nestojí v cestě to rychlé rozhodnutí udělat.

Víte ale, které informace ke správnému rozhodnutí musíte mít? A proč sice důvěřovat, ale hlavně prověřovat?

Jak to vidí profesionál

Před několika dny jsem sledovala webinář jednoho makléře, který radil kupujícím, jak řešit nejčastější problémy při nákupu nemovitosti. Nutno podotknout, že je to makléř, jehož práce se mi líbí a mám z ní dojem, že se snaží do té realitní džungle přinášet kvalitní a relevantní informace. A pokud bych nemovitost prodávala, zvažovala bych, že si ho najmu.

Mezi jinými problémy, které kupující řeší, mě zaujala potíž při komunikaci s makléřem – konkrétně to, že makléř většinou o nemovitosti nic neví.

Odpověď na řešení problému mě ale naprosto šokovala – „…s tím nic nenaděláme, obecně to tak je…“ a následně „…ideálně si to má zjistit kupující sám bez účasti prodávajícího nebo makléře…“ a dále „… situace se pomalu zlepšuje…“. A za co je sakra ten makléř placený? Některé informace bez prodávajícího nebo makléře prostě nezjistíte.

Tak nevím, ale dodnes jsem si myslela, že pokud makléř nabízí nemovitost a za její prodej si nechá zaplatit provizi (a někdy pěkně masnou), měl by mít o ní alespoň ty základní informace. A pokud je z nějakého důvodu nemá, tak vyvinout maximální snahu, aby je zjistil. Je to přece jeho práce, za kterou chce odměnu.

Ze života

Jedni mí klienti museli prodat pronajímaný byt ve Zlíně, o který jsem se jim starala. Paní se rozhodla prodávat sama a protože nebyla odsud, požádala mě o zpřístupnění bytu pro zájemce o prohlídku. Inzerát si zadala na server bezrealitky.cz. Mezi jinými se jí ozvala makléřka jedné zlínské realitní kanceláře, že má zájemce o prohlídku. Nutno říct, že byt předem neviděla a nic o něm nevěděla.

To, co se odehrálo na prohlídce, bylo jak ze špatného filmu. Zájemci o koupi makléřka říkala informace, které byly buď nepřesné nebo vysloveně lživé. Nad všemi čněla ovšem ta o placení za revitalizaci ve smyslu – „… revizalizace proběhne, ale měsíčně za ni nemůžete platit víc než 200 Kč, to prostě není možné…“. Málem jsem se skácela.

V tomto případně neměl kupující relevantní informace ke správnému rozhodnutí a  makléřka chtěla provizi v řádech desítek tisíc korun za to, že:

  1. s prodávajícími se neznala, neměla uzavřenou žádnou zprostředkovatelskou smlouvu
  2. o bytě, ani domě neměla žádné správné informace – zájemci říkala vyložené bludy
  3. viděla revitalizovaný dům, ale zájemci tvrdila, že ta teprve proběhne

Každý dobrý makléř a zástupce kupujícího ví, že splátka za revitalizaci je závislá na odhlasování shromážděním SVJ, podílu vložených prostředků domu, které dá z fondu oprav, případně podmínkami úvěru, pokud si jej dům na revitalizaci vezme.

Majitelé byt nakonec prodali sami. Nejtragičtější na tom ale je, že při pohledu na stránky dotyčné RK se dočtete, že si zakládají na dokonalé prezentaci, precizní přípravě zakázky a nabízejí profesionální realitní služby na nejvyšší úrovni.

Seznam informací a dokumentů před koupí bytu

1. aktuální list vlastnictví

2. kopie katastrální mapy

3. prohlášení vlastníka

4. nabývací titul

5. zprostředkovatelská smlouva

6. kontakty na spoluvlastníky

7. plná moc spoluvlastníků

8. informace o zástavách, břemenech, exekucích, insolvencích

9. aktuální evidenční list s předpisem záloh

10. vyúčtování vody, tepla, elektřiny a plynu za poslední rok

11. kopie dokladů o rekonstrukcích a zárukách

12. revizní zprávy

13. potvrzení o bezdlužnosti SVJ

14. informace o SVJ

15. PENB

16. výše provize a jaké služby obsahuje

17. návrh rezervační smlouvy

18. podmínky složení rezervační zálohy

19. podmínky úschovy kupní ceny

20. termín uvolnění nemovitosti

Stáhněte si

Toto jsou základní informace, které musíte mít, máte-li se před nákupem nemovitosti správně rozhodnout. Připravte se na to, že vám prodávající nebo makléř odmítne dokumenty předložit, bude informace zkreslovat nebo vyloženě lhát. Může to znamenat neznalost, ale také to, že vám chce něco zatajit (obvykle se jedná o budoucí velký průšvih), která vás může stát opravdu ranec financí.

Veškeré návrhy smluv, informace o zástavách, břemenech nebo exekucích rozhodně konzultujte se svým advokátem a chtějte znát jeho doporučení v případě, že se už na začátku objeví nějaké komplikace. Někdy je lepší z nákupu vycouvat než si do budoucna založit na bezesné noci. Pokud se ale rozhodnete podstoupit to riziko, že na vás v průběhu transakce vypadne nějaký kostlivec ze skříně, pak už můžete jen dát na modlení.

Sledovat mě můžete na FacebookuInstagramu.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti

    Koupě nemovitosti vám může jít buď hladce nebo se můžete nevědomě dopouštět spousty chyb. Sepsala jsem pro vás nejčastěji podceňované situace, kterých se kupující dopouštějí. A vy se jich můžete vyvarovat.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky