Začátek mého projektu Makléř naruby se datuje do jara roku 2007, kdy jsem se rozhodla pracovat jako realitní makléřka a nastoupila do jedné z největších realitních kanceláří. I když jsem měla zkušenost z prodeje a koupě svých čtyřech bytů, velmi rychle jsem pochopila, že zprostředkování pro klienty vyžaduje velmi zodpovědný přístup. Protože klienti prodávají nebo kupují většinou jednou nebo dvakrát za život, nemohou mít informace a znalosti, které jim celou transakci usnadní.
Víte, které jsou dvě nejhorší nadávky v Česku? Finanční poradce a realitní makléř. Dobře, možná je trochu nadnesené, ale za posledních roky jsem se setkala s tolika negativními názory na tyto profese, že mě to mnohdy až mrzelo. Za těch 10 let totiž vím, že nezáleží na velikosti nebo počtu prodaných nemovitostí realitní kanceláře. Vždy záleží jen na tom, s jakým realitních makléřem se jako klient potkáte.
A protože tato profese není žádným způsobem zákonně upravená, může ji dělat opravdu každý. A v tom je ten problém. Zvenčí to totiž vypadá, že jsou to snadno vydělané velké peníze. Ale opak je pravdou.
Jako realitní makléřka jsem od roku 2007 viděla spoustu pozitivních, ale i negativních příběhů spojených s bydlením. S jejich prodejem, nákupem i pronájmem. I když se mí klienti navzájem neznali, určité situace se jim stále opakovaly:
:: makléř klienty poslal na prohlídku samotné bez jakýchkoli informací o nemovitosti
:: nutil je podepsat rezervační smlouvu ihned, protože za nimi, údajně, stála fronta dalších zájemců
:: realitní kancelář odmítla vrátit rezervaci, i když manžel klientky vážně onemocněl a z koupi muselo sejít
:: podmínkou celé transakce byl převod veškerých financí přes realitní kancelář
:: na dotazy kupujících, jaká je výše provize a co za tuto cenu garantuje, makléř odmítl odpovědět
:: seriózně jednající i vypadající nájemce přestal po třech měsících platit a nereagoval na žádné výzvy
:: nájemce zničil cizí majetek a ještě se divil, že má uhradit jeho opravu
:: a další a další …
Zejména internet je dnes plný rad a doporučení pro prodávající – jak rychle a za co nejvyšší cenu prodat nemovitost, jak se připravit na kupující (např. home staging), jak ji lákavě nafotit, atd.. Na druhou stranu, pro kupující, kteří vydávají své nemalé úspory nebo se zadlužují na desítky let a mají přirozeně opačnou snahu koupit za co nejlepší (nejnižší) cenu, je rad jako šafránu. Pozice prodávajících a kupujících jsou tak mimořádně nevyvážené v neprospěch kupujících.
Proto jsem se rozhodla, že zkušenosti realitní makléřky dám k dispozici kupujícím, kteří si buď pořizují vlastní bydlení nebo nemovitost na pronájem. U nás ještě není služba zástupce kupujícího známá, ale kupující si může takového odborníka, který zastupuje jen jeho zájmy a je přímou protiváhou realitního makléře. Zástupce kupujících proto nemovitosti nikdy neprodává. Stejně tak si majitel nemovitosti může najmout správce pronájmu, který dohlíží na to, aby se investiční nemovitost zhodnocovala s minimem starostí a nákladů.
V roce 2007 jsem internet používala maximálně tak k posílání emailů. Z dnešního pohledu to byl pravěk – žádné profesionální stránky, vytáčené připojení, astronomické účty… Zato dnes mi přijde jako úžasná možnost, co všechno nabízí. I když bydlím ve Zlíně, klienty můžu mít v Plzni, aniž bych tam za nimi musela 4 hodiny cestovat.
Mým cílem je proto vytvořit místo, kde nejen kupující, ale i pronajímatelé nemovitostí najdou informace, rady, tipy a doporučení související s pořízením bydlení anebo s jejich pronájmem. A pokud konkrétně pomohou alespoň několika z nich, bude to úžasné.
Sledovat mě můžete na Facebooku i Instagramu.
Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?