Víte, kdo disponuje vašimi penězi?

Pošlete někomu 15 nebo 20 tisíc ročně, aniž byste se přesně zajímali o to, co se s vašimi penězi děje? Asi těžko, že. A právě to dělá naprostá většina majitelů bytů. Nezájem, neznalost nebo pohodlnost může vyústit v opravdu velký problém. Například zpronevěru.

Jak se účastním shromáždění společenství vlastníků, tak vidím, že nezájem a/nebo neznalost spoluvlastníků dosahuje takových 99%. Protože vlastnit byt není jen vlastnit ty čtyři stěny, které pronajímáte, ale také spoluvlastnit celý bytový dům a s tím mít i spoluodpovědnost za jeho správné fungování.

Když jsem jako obtížný hmyz

Někdy si připadám, jak ten obtížný hmyz. Na shromážděních pokládám otázky, které přede mnou zřejmě nikoho nezajímaly, jako například:

:: kdo konkrétně má dispoziční práva k účtům SVJ

:: proč se nekoná shromáždění SVJ minimálně 1x ročně, jak je stanoveno zákonem

:: kde se nový majitel dozví podrobnosti o historii údržby a financování domu včetně plánovaných investic, když neexistují zápisy ze schůzí, ani jiné podklady

:: proč není v evidenci listu bytové jednotky uvedeno pojištění domu, které se hradí

:: proč je pro revitalizaci doporučovaná neznámá firma s jednatelem sídlícím v nemovitosti, kterou vlastní právě správce, který takovou firmu doporučuje (a nevlastní ji bílý kůň?)

:: proč jsme před shromážděním nebyli podrobně seznámeni s detaily toho, o čem budeme hlasovat a chce se po nás okamžité rozhodnutí bez ověření faktů, navíc, pokud se jedná o investici 3,5 milionu korun

:: proč nám nebyly předloženy minimálně tři nabídky financování včetně kalkulace, kolik dům za úvěr přeplatí a případně jiné řešení financování?

A někdy se mi i stane, že by na mě ostatní nejraději vypískali. Jedno společenství mě dokonce nepozvalo na další schůzi s výmluvou, že se pozvánka ztratila poštou. Já si dodnes myslím, že prostě nechtěli, abych rýpala do revitalizace, kterou SVJ muselo schválit.

Kdo všechno ví, kolik máte na účtu

Na nedávném shromáždění nově spravovaného bytu jsem za majitele vznesla dotaz, kdo všechno má dispoziční práva k účtu, na kterém jsou asi 4 miliony korun – a nový výbor nevěděl. Byli ochotni mi to zjistit, ale ukázalo se, že k účtu má přístup zaměstnanec (nevím, jestli jeden nebo více) správce, který SVJ vede účetnictví. Údajně je to tak dlouhodobě zavedené. A správce by údajnou škodu uhradil. No jo, ale na zpronevěru se nevztahuje žádné pojištění a jak víme, kde nic není, ani smrt nebere.

Kdo je tady šéf

A navíc, spousta společenství se chová jako podřízený svého správce (mnohdy byl tento správce družstvo, které byty prodalo nájemníkům, ale správu provádí nadále), i když jako právní subjekt by se měl chovat přesně naopak.

Když máte tu čest s gamblerem

Jak si můžete být jisti, že dotyčný například nepropadl hazardu a postupně nenahází do automatů třeba více než čtyři miliony. Co z toho, že je pravomocně odsouzený, nastoupí do vězení a splácí vám minimální částku. To by tady musel být tak do 115 let, aby všechno zaplatil. A kdyby ho to mezitím přestalo bavit, vyhlásí na sebe insolvenci a je to. Kde nic není… znáte to. A vám mezitím dům padá na hlavu. Myslíte, že to není možné? Ale je, léta páně 2013 ve Zlíně… A dodnes to dotyčné SVJ řeší následky.

Důvěřuj, ale prověřuj

Možná namítnete, že se to může stát, ale pokud například bude mít dispoziční právo předseda a místopředseda výboru současně, znáte je dlouho a víte, jak žijí. Stoprocentní jistotu sice nemáte nikdy, kromě daní a smrti, ale rizika alespoň můžete minimalizovat zájmem a například častou kontrolou výpisů z účtů. Je mi jasné, že být ve výboru je obtížná, nevděčná a navíc málo placená záležitost, ale kde je vůle, je i cesta.

Vliv na vaši investici

Hospodaření SVJ může mít na vaši investici pozitivní nebo negativní dopad. V prvním případě vám gratuluji, v tom druhém doporučuji:

:: zajímejte se i o údržbu a provoz domu

:: zajímejte se, kdo dům vede a jak hospodaří

:: pokud to nikdo nechce dělat, nechejte se zvolit do výboru – je to pořád lepší varianta než dům nechat pověřenému správci

:: nemáte-li čas nebo chuť toto řešit, najměte si správce, který vám za poplatek bude řešit všechny nepříjemnosti a v konečném důsledku může přispět k vašemu zajímavému výnosu.

Nemáte čas, energii, ani nervy řešit všechny ty záležitosti kolem pronájmu? Ozvěte se mi na ivana@ivanadobiasova.cz a své starosti nechejte na mě. Řeším je každý den a navíc mě to baví.

Ivana Dobiášová
Specializuji se na zastupování kupujících nemovitostí. Mým cílem je pomáhat vám orientovat se v celém procesu a koupit výhodně a bez komplikací. Napsala jsem pro vás eBook zdarma 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti. Majitelům investičních nemovitostí zajišťuji kompletní správu. Napsala jsem pro vás eBook 4 nejdražší chyby při pronájmu nemovitosti. Můj příběh si přečtěte zde.>>
Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti
  • 5 nejdražších chyb při pronájmu nemovitosti
  • Nejnovější příspěvky
  • Potkejme se na Facebooku