
Pošlete někomu 60, 70 nebo 80 tisíc ročně, aniž byste se přesně zajímali o to, co se s vašimi penězi děje? Právě to dělá naprostá většina vlastníků bytů. Nezájem, neznalost nebo pohodlnost může vyústit v opravdu velký problém. Například zpronevěru.
Jak se účastním shromáždění společenství vlastníků, tak vidím, že nezájem a/nebo neznalost spoluvlastníků dosahuje takových 99%. Protože vlastnit byt není jen vlastnit ty čtyři stěny, které pronajímáte, ale také spoluvlastnit celý bytový dům a s tím mít i spoluodpovědnost za jeho správné fungování.
Někdy si připadám, jak ten obtížný hmyz. Na shromážděních pokládám otázky, které přede mnou zřejmě nikoho nezajímaly, jako například:
A někdy se mi i stane, že by na mě ostatní nejraději vypískali. Jedno společenství mě dokonce nepozvalo na další shromáždění s výmluvou, že se pozvánka ztratila poštou. Já si dodnes myslím, že prostě nechtěli, abych měla dotazy na revitalizaci, kterou SVJ muselo schválit.
Na jednom shromáždění spravovaného bytu jsem za vlastníka vznesla dotaz, kdo všechno má dispoziční práva k účtu, na kterém jsou asi 4 miliony korun – a nový výbor nevěděl.
Byli ochotni mi to zjistit, ale ukázalo se, že k účtu má přístup i zaměstnanec (nevím, jestli jeden nebo více) správce, který SVJ vede účetnictví. Údajně je to tak dlouhodobě zavedené. A správce by údajnou škodu uhradil (podle člena výboru). Ale na zpronevěru se žádné pojištění nevztahuje.
A navíc, spousta společenství se chová jako podřízený svého správce (mnohdy byl tento správce družstvo, které byty prodalo nájemcům, ale správu provádí nadále), i když jako právní subjekt by se měl chovat přesně naopak.
Jak si můžete být jisti, že dotyčný například nepropadl hazardu a postupně nenahází do automatů třeba více než čtyři miliony. Co z toho, že je pravomocně odsouzený, nastoupí do vězení a splácí vám minimální částku. To by tady musel být tak do 115 let, aby všechno zaplatil. A kdyby ho to mezitím přestalo bavit, vyhlásí na sebe insolvenci a je to. A vám mezitím dům padá na hlavu. Myslíte, že to není možné? Ale je, léta páně 2013 ve Zlíně… A dotyčné SVJ řešilo následky několik let.
Možná namítnete, že se to může stát, ale pokud například bude mít dispoziční právo předseda a místopředseda výboru současně, znáte je dlouho a víte, jak žijí. Stoprocentní jistotu sice nemáte nikdy, kromě daní a smrti, ale rizika alespoň můžete minimalizovat zájmem a například pravidelnou kontrolou bankovních výpisů. Je mi jasné, že být ve výboru je obtížná, nevděčná a navíc málo placená záležitost, ale kde je vůle, je i cesta.
Hospodaření SVJ může mít na vaše bydlení i investici pozitivní nebo negativní dopad. V prvním případě vám gratuluji, v tom druhém doporučuji:
Sledujte mě na Facebooku, Instagramu nebo LinkedInu.
Potřebujete pomoc
s nákupem, pronájmem nebo vlastnictvím nemovitosti?