Kolik stojí chyby v realitách?

Při prodeji, nákupu i správě nemovitostí jsem se naučila jednu věc – věnovat pozornost i zdánlivě nepodstatným detailům. Vím, že tím některým lidem lezu na nervy, ale důvod je jediný. V realitách jde o opravdu velké peníze. A tak zanedbání na první pohled nevýznamného detailu může člověka stát nejen spoustu peněz, ale také času a nervů.

Malá chyba = 10 000 korun

Rozhodnete se pronajmout byt v původním stavu. Bydleli jste v něm, takže víte, že vše funguje a doufáte, že to takto bude pokračovat i nadále.

Zákon schválnosti ale nespí a po nastěhování prvního nájemce tu začne problém s protékajícím WC, tu se sprchovým koutem. A protože tam nájemce bydlí tak krátce, že je jasné, že závady se táhnou z minulosti a oprava jde za vámi. To znamená sehnat firmu nebo firmy, celé to koordinovat a nakonec zaplatit.

Jak tomu předejít? Nechat si vše zkontrolovat (pokud tomu nerozumíte) – vodo, topo, odpady, elektřinu a plyn plus všechna zařízení a spotřebiče.

Velká chyba = 100 000 korun

Už na prohlídce se nadchnete pro nákup nemovitosti, která přesně splňuje vaše představy. Zavaleni emocemi si už vyměřujete místo na sedačku nebo parkování dvou aut.

Naprosto ale zapomenete prověřit technický stav nemovitosti – není ta krásná výmalba jen zakrytí plísně? Je sklon výjezdu z garáže takový, abyste bezpečně vyjeli i s nízkým podvozkem?

Jak tomu předejít? Najměte si inspektora nemovitostí. Ještě před podpisem rezervační nebo jakékoli jiné smlouvy si nechejte nemovitosti odborně prověřit. Inspekce nemovitosti kupujícímu poskytne informaci o stavebně technickém stavu nemovitosti a o nákladech na nutné opravy a/nebo rekonstrukci a získáte tak podklad pro jednání o ceně nemovitosti.

Pokud vám prodávající nebo realitní makléř nebude chtít inspekci umožnit, velmi zpozorněte, protože to může znamenat, že se snaží něco zakrýt. Inspekce nemovitosti je obzvláště důležitá u novostaveb.

Průšvih = 1 000 000 korun

Na miliony vás například může přijít podcenění rizika při úhradě kupní ceny. Developer vám například předloží k podpisu kupní smlouvu, podle které budete muset zaplatit celou kupní cenu předem přímo na jeho účet a on podá návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí až do patnácti dnů od přijetí kupní ceny. Developer ale mezitím zkrachuje.

Jak tomu předejít? Důvěřuj, ale prověřuj. Od začátku koupě si prověřujte maximum informací a najměte si svůj tým pro koupi, který bude hájit jen Vaše zájmy – finančního poradce, advokáta, zástupce kupujícího, pojišťovacího poradce. Sice je zaplatíte, ale v celkovém součtu Vám ušetří opravdu spoustu peněz a spoustu času.

Zvláštní kapitola

Zvláštní kapitolou jsou SVJ (Společenství vlastníků jednotek). To je doslova černá díra na peníze, protože 99% vlastníků se nezajímá, co se s jejich financemi děje.

U SVJ platí všechny výše uvedené chyby – jestliže neřešíte malou chybu za deset tisíc, přeroste do velké chyby za sto tisíc a pokud ignorujete i tuto, máte na krku průšvih za milion.

Příklad – výbor SVJ v rozporu se stanovami nenechá schválit výměnu vodoměrů za cca třicet tisíc korun. Nabyde mylného dojmu, že SVJ může řídit, jak se mu zachce a podle hesla „vždyť všichni vědí, že je potřeba to udělat“.

Takže následně nechá zrekonstruovat společnou elektřinu za třista tisíc, aniž by proběhlo výběrové řízení z nabídek firem a bylo to schváleno shromážděním.

A výběrové řízení na revitalizaci domu je ušité na míru jedné firmě, která je personálně propojená se správcem domu. A nikdo neví, jestli nemohlo být o milion levnější.

Jak tomu předejít? Zajímejte se, zajímejte se, zajímejte se o své SVJ. Jestliže máte povinnost platit, máte právo kontrolovat. Jde o Vaše peníze. O spoustu Vašich peněz.

Možná si říkáte, že jsou uvedené příklady přitažené za vlasy a vám se nemůže nic stát. Je to možné. Tyto příklady ale vycházejí z mé praxe. A jak mi nedávno řekla jedna kupující, se kterou jsem se potkala ve chvíli, kdy už řešila průšvih za milion: „Když to člověk vidí v televizi, tak si myslí, že se mu to nikdy nemůže stát. Ale pak do toho spadne, ani neví jak.“

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře