Když má 1 byt 2 adresy

Tak si jednoho krásného podzimního dne hledám ke koupi cihlový byt 3+1 ve Zlíně a ejhle, na jakou raritu narazím – 1 byt a má 2 adresy. Blbost? Ani náhodou.

Absolutní nic

Vágní a neúplný popis. Nejdřív bez adresy i ceny, pak s nimi. S provizí nebo bez provize? Je to vo hviezdach. V popisu nejdříve je v blízkosti centra Zlína a o pár řádků níž už se byt stihne vynacházet v centru Zlína. Další den na Kvítkové ulici, potom už jen ve Zlíně. U inzerátu na mapě Gahurova ulice, kde ale žádné byty nejsou. Ale největší bomba jsou fotky – ze 4 je jedna na Tomáše Bati a 2 jsou na Obecinách II, poslední je v polovině uřezaný půdorys.

Samozřejmě chápu situaci, kdy majitel z jakéhokoli důvodu nechce veřejně prezentovat o svém majetku žádné informace. Občas se s tím setkávám a je to naprosto v pořádku. Pak stačí do inzerátu uvést správný základní popis a např. dovětek, že si majitel nepřeje zveřejnit více informací, které poskytne jen makléř.

A protože mě byt zajímal, tak jsem na inzerát napsala email s pár dotazy. A co myslíte, že jsem jsem se dozvěděla? Absolutně NIC. Nikdo z realitky se neobtěžoval.

Nedejte se proto uchlácholit korporátními kecy, jako například …měníme svět realit, …služby, které jsou poskytovány na vysoce profesionální úrovni nebo …maximální uspokojení potřeb zákazníků a cíleně si zjišťujte a hledejte informace. Jak o nemovitosti, tak o makléři, protože vždy je to o lidech.

Pokud makléř neumí ani pořádně napsat inzerát s relevantním textem a fotkami, jak bude vypadat to hlavní a mnohem těžší – kupní smlouva a převod vlastnictví? Vaším jediným cílem musí být ochránit své finance nebo investici. A prvním krokem je to, abyste zjistili, jaký je skutečný stav popisované nemovitosti.

Kam vlastně jdu

Jestliže si rovnou domluvíte prohlídku takového bytu, tak vůbec nevíte, kam a na jaký byt jdete. A pokud se předem nezeptáte, může to být přehlídka ztraceného času.

Inzerce nemovitosti je lákavá reklama, kde jsou často napsána nebo vyfocena jen pozitiva, která mají za cíl chytnou Vás jako vosu na lep. To je nadchnout Vás při prvním přečtení inzerátu, abyste hned volali o prohlídku (pravda, někdy jsou fotky spíš odrazující, ale o tom jindy).

Cílem Vašeho prvního telefonátu ale musí být vyselektovat ty nemovitosti, kde už v první vteřině prohlídky víte, že jste špatně a ztratili jste minimálně hodinu času. Ať už proto, že budete funět do 4. patra bez výtahu nebo proto, že balkon je otočený k hlavní silnici.

Je prodávající nebo makléř neochotný nebo dokonce odmítá poskytnout Vám úplné prvotní informace? Jak potom asi bude vypadat vyjednávání o ceně a kupní smlouvě?

Cílem prvního telefonátu je zjistit aktuální stav a jestli makléř nemovitost opravdu viděl.

Doporučuji telefonovat v klidu, s poznámkovým blokem a předem připravenými otázkami. Čím více toho zjistíte po telefonu, tím více času si ušetříte.

Na co se ptát před prohlídkou

Stáhněte si seznam otázek, na které se zeptáte prodávajícího nebo realitního makléře ještě před prohlídkou a ušetříte si tak spoustu času.

Co nutně potřebujete

Požádejte makléře, aby Vám na prohlídku přinesl následující dokumenty:

  • kopii zprostředkovatelské smlouvy
  • kopii nabývacího titulu – tzn. kupní smlouvy, darovací smlouvy nebo usnesení o dědictví, na základě kterých prodávající nemovitost nabyl
  • aktuální kopii listu vlastnictví, ze kterého se můžete dozvědět nejen počet vlastníků nemovitosti, ale i omezení vlastnického práva – zástavní práva, věcná břemena, exekuce atd..
  • kopii Evidenčního list bytové jednotky s měsíčními poplatky
  • kontakt na předsedu společenství vlastníků
  • návrh rezervační smlouvy

Pokud nejste realitní turista, všechny tyto dokumenty potřebujete k tomu, abyste se mohli rozhodnout, jestli nemovitost koupit nebo ne. Protože pokud některé z nich chybí a makléř Vás přesto tlačí do podpisu rezervační smlouvy a složení zálohy, nemáte žádnou jistotu, že koupíte bezpečně.

4 tipy pro kupující

Nakonec Vám doporučím ještě čtyři tipy. Realitní kanceláře mají nastavené automatické aktualizace inzerce a v průběhu inzerce se může měnit cena i ostatní informace.

  1. stáhněte si inzerát do pdf a uložte si jej do složky – budete moci sledovat, co se s ním v průběhu času děje
  2. uložte si jeho odkaz
  3. máte-li přesnou adresu, podívejte se na Google Street View na celý dům i okolí
  4. máte-li číslo popisné nemovitosti, podívejte se do katastru nemovitostí na základní náhled http://nahlizenidokn.cuzk.cz/. Pokud se Vám podaří získat jména majitelů, můžete si najít i bytovou jednotku, kde zejména zjistíte, nemá-li nemovitost nějaké omezení vlastnického práva – zástavní práva, věcná břemena nebo exekuce.

Máte-li dojem, že prodávající nebo makléř poskytuje informace neochotně, vyhýbavě nebo nesprávně, je na zváženou, jestli se na prohlídku vůbec vypravit, pokud to nebude zrovna ve vaší ulici.

Sledovat mě můžete na FacebookuInstagramu.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře