Spravujete
svou nemovitost
Vlastníte úžasný byt.
V naprosto špatném domě
Jako člen společenství vlastníků jednotek (SVJ) jste v podstatě nedobrovolně společníkem (spolumajitelem) firmy.
Jestliže jste členem výboru, jste náměstkem této firmy.
Jestliže jste předsedou výboru, jste ředitelem této firmy.
Výbor SVJ je osobně zodpovědný celým svým majetkem za vedení a hospodaření celého domu. Tuto zodpovědnost nemůže přenést ani na správce, nebo jiné osoby.
Proto je nezbytně nutné znát svá práva a povinnosti, jak z pozice vlastníka, tak člena a předsedy výboru SVJ.
Podle mé statistiky za posledních deset let jen maximálně 3% SVJ funguje tak, jak má - vedou ho ekonomicky, stavebně a/nebo právně fundovaní vlastníci, kteří přesně vědí, co dělají. Ostatní jen tápou nebo fungování doslova sabotují.
Proč se zajímat o své SVJ?
Jde o váš majetek a vaše peníze.
O spoustu vašich peněz
Vlastníte byt i část bytového domu
Členem společenství vlastníků jednotek se stáváte automaticky při nabytí vlastnického práva k bytové jednotce (koupíte byt, katastr vás zapíše jako vlastníka a od toho data jste členem SVJ).
S bytem vlastníte i příslušný podíl na společných částech (prostorách) bytového domu a financujete jejich údržbu, opravy a rekonstrukce.
S těmito vašimi financemi hospodaří výbor SVJ a vy byste se měli o toto hospodaření pravidelně zajímat. Pokud to neděláte nebo tomu nerozumíte, může se stát, že výbor hospodaří tak špatně, že budete muset platit údržbu a opravy, i když jste na ně šetřili.


stáhněte si eBook ZDARMA
3 nejdražší chyby při nezájmu o své SVJ
Nezájem o vlastní majetek může vést k doslova až fatálním situacím, jako vytunelovaný společný účet, zmanipulované výběrové řízení na opravu kotelny nebo špatně opravená střecha.
V tomto eBooku jsem pro vás sepsala nejčastěji zanedbané situace, kterých se vlastníci a výbory SVJ dopouštějí a vždy vlastníky stojí spousty peněz a nervů. Vy se jich můžete vyvarovat.
3 nejhorší situace v SVJ
Od roku 2014 se účastním shromáždění SVJ jako zástupce pronajímatelů, kterým spravuji jejich investiční byty a od roku 2023 výzývám k nápravě výbor SVJ v našem domě. A opakovaně vidím stále stejné chyby.
1
Neznalost vlastníků
Nejhorším stavem je, jestliže vlastníci nemají ani základní znalosti o fungování SVJ a jejich postoj je: "...však to všechno řeší byťák / družstvo..." a vkládají (často falešnou) důvěru v osoby, které SVJ řídí špatně.
Toto je postoj praktikovaný před 30ti lety, kdy byty byly státní nebo družstevní a skutečně vše řešilo OPBH nebo zmíněná družstva. Oni byli majitelé, oni to řešit museli. Bohužel myšlení ".. řeší to družstvo..." dodnes spoustu lidí neopustilo.
Dnes je přesně stav opačný. Vlastníci, jako přímí majitelé bytů, se musejí o svůj majetek starat, jinak mohou dojít k velké újmě (například ve formě vytunelovaných milionů ze společného účtu). Oni jsou šéfové a pro chod a/nebo správu domu si najímají a platí servis.
2
Neschopnost výboru
Druhým nejhorší stav nastane, jestliže má dům na starosti předseda a/nebo členové výboru, kteří nemají ani ty nejzákladnější znalosti, jak tuto činnost vykonávat, ale jsou přesvědčeni o své neomylnosti.
Porušují zákony, porušují stanovy, vše nechají řešit správce, který má jen vést účetnictví a jsou v podstatě jeho bílými koňmi.
Nechápou, že vlastníci mají právo se na činnost výboru ptát a kontrolovat ji. Pokud to dělají, členové výborů tyto vlastníky ještě veřejně dehonestují a vyhrožují jim.
Mimořádným nebezpečím je pak stav, jestliže jsou členové výborů doslova neschopní a nečinní. Jsou tak přímým rizikem pro celý dům a všechny vlastníky.
Občas mám dojem, že členové výborů bez znalostí vyhovují správcům, kteří si mohou realizovat své vlastní zájmy na úkor vlastníků. Členové výborů bez znalostí totiž neodhalí negativní záměry správců.
3
Ignorace vlastníků
Třetí nejhorší stav nastane, pokud vlastníci bytů buď nemají dlouhodobý zájem na chodu, vedení anebo hospodaření v domě a vše doslova ignorují. Nikdy se neúčastnili shromáždění, nemají ponětí, že nějaké společné hospodaření existuje.
Pak se může stát, že i když si spoří do fondu oprav, špatným hospodařením nemají na účtu téměř nic a opravy musejí platit v hotovosti. Nebo že jejich společné (mnohdy milionové) finance na opravy a údržbu domu, vytuneluje někdo, komu sice důvěřovali, ale nikdy neprověřovali.
Nezájem vlastníků je sice velmi komplikovaná věc, zejména pro práci výborů, pokud ale výbor ví, co dělá a jaké jsou jeho kompetence, může stav a hospodaření domu být v dobré kondici.
Jste vlastníkem bytu v SVJ
Jako vlastník bytu spoluvlastníte i poměrnou část bytového domu.
Váš nezájem komplikuje rozhodování ostatních spoluvlastníků i práci výboru. Pokud nemáte znalosti, čas nebo nervy se o dům zajímat, domluvte se s jiným členem rodiny nebo si najměte správce.
Naprostou většinu vlastníků zajímají jen tyto faktory:
1. aby měsíčně platili co nejméně
2. aby byl dům v ražebním lesku
3. aby měli ve vyúčtování záloh na vody a topení přeplatky
Jinak se odmítají podílet na rozhodování shromáždění. Lépe řečeno nemají o hospodaření domu ani ponětí. Takto to ale nefunguje.
Jste členem výboru SVJ
Jako člen výboru jste osobně zodpovědný za správu domu, jste povinen jednat s péčí řádného hospodáře s potřebnými znalostmi a vědomostmi. Jestliže je nemáte, jste povinen z funkce odstoupit.
O společný majetek se musíte starat, jako o svůj vlastní a být připraven na to, že vaše rozhodnutí budou podrobeny nejen kritice, ale i právnímu přezkumu. Jste osobně zodpovědní za škodu, kterou způsobíte.
Zákony pro SVJ
Zákony, vyhlášky, nařízení vlády...
Víte, jaká nařízení se vztahují k SVJ?
...........................
......................
Kontakt
Nevíte si rady nebo máte obavy, že pronájem nemovitosti nezvládnete sami?
Zavolejte mi na +420 773 919 991