Nájemník nabízí váš byt a neobtěžuje se vás o tom informovat

Jsou situace a záležitosti pro nás samozřejmé a ani nás nenapadne je druhému zmiňovat. A úplně stejné situace a záležitosti, která protistrana buď chápe jinak nebo nechápe vůbec.

Nájemníkům při nastěhování vždy říkám, aby mi kdykoli zavolali, nastane-li u nich jakákoli změna. Teď se nám v této souvislosti s majitelem staly v jednom bytě dvě stejné situace.

Bez vědomí majitele

V prvním případě se mladý pár rozešel a rozhodli se co nejdříve odstěhovat. Zřejmě ve snaze najít za sebe náhradu dal nájemník, ještě než mě o čemkoli informoval, inzerát na Facebook. Zájemci se mu ozvali, nicméně mi je prezentoval tak, že se jedná o jeho známé a že si byt chtějí pronajmout. Dokonce s nimi udělal prohlídku.

V druhém případě paní ztratila práci, okamžitě se odstěhovala a až následně mě informovala, že v nájmu nebude pokračovat. Shodou okolností také byt inzerovala na Facebooku a zájemce prezentovala, jako své známé. V tomto případě jim byl neukázala.

Jen tak mýrnyx týrnyx

Chápu, že měli snahu najít za sebe náhradu, ale stačilo zvednout telefon a zeptat se – můžu/nemůžu inzerovat/ukazovat? A dozvěděli by se, že toto mám na starosti já a oni se s tím vůbec nemusí zabývat.

Když jsem obou poté ptala, jak si mohli dovolit prezentovat cizí nemovitost, ukazovat ji cizím lidem, aniž by nás s majitelem jakkoli informovali, oba naprosto nechápali, na co jich vůbec ptám. Nevím, jestli to bylo věkem (oba měli do 25ti let) a z toho plynoucí nezodpovědností nebo něčím jiným, nicméně mě jejich přístup naprosto šokoval. Neumím si představit dočasně užívat cizí majetek (byť za úplatu) a jen tak, mýrnyx týrnyx, ho nabízet jiným.

Nehledě na to, že v obou případech byla prezentace bytu naprosto žalostná. Žádné fotky, špatný popis, špatná cena a zájemci ani nevěděli, kde se byt nachází, prostě všechno špatně.

Co s tím

Co s tím můžete dělat? Nic. Věřím, že je nezbytné si s nájemníkem budovat pozitivní vztah a vzájemnou důvěru. Zdůraznit mu, že vám má kdykoli dát vědět při změně jeho situace a určitě mu zdůraznit, že v případě odstěhování není oprávněn vaši nemovitost jakkoli nabízet nebo ji ukazovat cizím lidem. A to zejména z toho důvodu, že vás můžou při následném hledání nového nájemníka poškodit. Správná prezentace musí být jen na vás.

Jde to i jinak

Před pár dny mi volala jiná nájemnice, že se mnou potřebuje něco nutného osobně probrat. Ukázalo se, že se změnou její rodinné situace bude muset opustit pronajímaný byt, ale že má za sebe náhradu – skutečného známého, který má o byt stojí. Tak jsme se dohodli, že se mi zájemce ozve, abych mohla informovat majitelku a celou změnu dořešit.

Takže, jako všude, je to jen o lidech…

Nemáte čas, energii, ani nervy řešit všechny ty záležitosti kolem pronájmu? Ozvěte se mi na ivana@ivanadobiasova.cz a své starosti nechejte na mě. Řeším je každý den a navíc mě to baví.

Ivana Dobiášová
Specializuji se na zastupování kupujících nemovitostí. Mým cílem je pomáhat vám orientovat se v celém procesu a koupit výhodně a bez komplikací. Napsala jsem pro vás eBook zdarma 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti. Majitelům investičních nemovitostí zajišťuji kompletní správu. Napsala jsem pro vás eBook 4 nejdražší chyby při pronájmu nemovitosti. Můj příběh si přečtěte zde.>>
Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti
  • 5 nejdražších chyb při pronájmu nemovitosti
  • Nejnovější příspěvky
  • Potkejme se na Facebooku