Má váš makléř živnostenský list?

Nedávno jsem se setkala s makléřkou, která nabízí nemovitosti k prodeji, ale nemá k tomu živnostenské oprávnění, resp. jej přerušila do roku 2099.

Stejně tak jsem se v minulosti setkala s případem, kdy paní nabízela a prodávala nemovitosti, ale oficiálně byla vedená na úřadu práce, pobírala všechny možné sociální dávky a odměnu za zprostředkování prodeje inkasovala přes svého kolegu.

Pokud se podíváte na stránky většiny realitních kanceláří, najdete tam kontakty na makléře, kteří na první pohled vypadají jako zaměstnanci – s firemními emaily a mnohdy s telefonními čísly jedné řady. Sice vypadají, ale nejčastější variantou, jak pracují, je na živnostenský list.

Co to pro vás znamená

Co tedy pro vás může znamenat, že realitní makléř pracuje na svůj živnostenský list v dané realitce? Možná nic, možná hodně. Nic to nemusí znamenat v případě, že celý obchod bude probíhat ideálně a bez nejmenšího zádrhelu. Hodně v tom případě, že transakce začne drhnout.

Pokud totiž udělá zprostředkovatel chybu, a vy budete očekávat, že se jeho RK za něj postaví a ona to neudělá, můžete mít zaděláno na pořádný problém. Proto je potřeba vědět, že jednáte minimálně se dvěma podnikatelskými subjekty – RK a makléřem.

Proč se o to vůbec zajímat

A proč byste se o takovou informaci vůbec měli zajímat? Jestliže se rozhodnete pro nákup nemovitosti přes realitní kancelář, začnete podepisovat několik smluv. Nejčastěji vás jako první čeká rezervační smlouva a k tomu nutně potřebujete vědět, s kým ji vlastně uzavíráte.

Protože je nákup nemovitost často spojený se stresem, vypjatými situacemi nebo honičkou s časem, mohou vám uniknout detaily, které ale do budoucna mohou přinést rozčarování.

Můžete nabýt dojmu, že smlouvu uzavíráte s velkou realitkou, podvědomě se budete cítit v bezpečí a mít pocit, že kdyby se něco stalo, tak se RK, která má marketing postavený například na „…měníme realitní trh…“ všechno vyřeší.

Nicméně si nemusíte všimnout oněch pověstných drobných písmen, které na smlouvě uvádějí, že ji uzavíráte s AB s.r.o. nebo makléřem, jako podnikající fyzickou osobou. To samozřejmě nemusí být na závadu, jen prostě pátrejte po tom, jak to přesně je.

Z pohledu kupujícího jsem se podívala na weby 10 největších RK, podle počtu inzerátů. Jen jedna z nich měla v kontaktech uvedeno, že daná pobočka je nezávisle provozována společností XY s.r.o., využívá ochrannou známku dané RK a její makléři jsou samostatní podnikatelé podnikající na základě živnostenského listu. Další RK měla uvedeno IČO vedoucích poboček, ne už jednotlivých makléřů.

Jak to zjistit

Jestli má nebo nemá daný zprostředkovatel živnostenský list na „realitní činnost“ nebo ji má živnost přerušenou, zjistíte na www.rzp.cz. V sekci „Vyhledávání“ po zadání jména a příjmení v kolonce „Subjekt“ a ideálně obce dostanete seznam jmen. Ideálně by jako volná živnost měla být uvedena „Realitní činnost, správa a údržba nemovitostí“.

Po rozkliknutí „Údaje bez historie“ se mimo základních údajů dozvíte, jestli je živnost přerušená v „Přerušení provozování živnosti oznámené podnikatelem:“

Jak se pojistit

Od první chvíle vše konzultujte se svým advokátem. Ověřování údajů, prověřování právního stavu, znění smluv, podmínky transakce. A nespoléhejte se jen na ujištění protistrany nebo jejího právníka. K rozvodovému stání s expartnerem také nepřijdete se společným advokátem.

Co dělat, když mám zájem

A co dělat v případě, že vám makléř nabízí nemovitost, o kterou máte vážný zájem, bez živnosti? Tady vidím jako problém dvě věci – jednak to, že nemá k tomu patřičné oprávnění a dále je otázkou, jakou zprostředkovatelskou smlouvu má uzavřenou s majiteli.

Já osobně bych přímo kontaktovala majitele a celou situaci mu vysvětlila s tím, že mám o nemovitost zájem, ale daný makléř prostě obchod nemůže uzavřít. Je možné, že majitel o problému makléře ani nemusí vědět.

Sledovat mě můžete na FacebookuInstagramu.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti

    Koupě nemovitosti vám může jít buď hladce nebo se můžete nevědomě dopouštět spousty chyb. Sepsala jsem pro vás nejčastěji podceňované situace, kterých se kupující dopouštějí. A vy se jich můžete vyvarovat.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky