Když jedete zbytečně 600 kilometrů na prohlídku

Název tohoto článku by mohl být také Jak číst v realitní inzerci nebo Jak si přeložit inzerát nebo Na co se zeptat před prohlídkou nebo Co je napsáno v inzerátu a jaká je pak skutečnost. Protože všechny názvy vystihují jedno. A to, že se na prohlídku musíte připravit.

Při hledání nemovitosti ke koupi najdete lákavou nabídku, okamžitě voláte domluvit si prohlídku a očekáváte, že co je v inzerátu psáno, to je dáno. Chyba. Velká chyba.

Každý makléř ví, že inzerát rozhoduje o tom, jestli zájemce vůbec zvedne telefon a bude chtít nemovitost vidět. A někdy se prostě stane, že nemovitost má taková negativa, že holá fakta všechny odradí.

Dobře napsaný inzerát je především pravdivý. Vyzdvihuje klady nemovitosti, ale jemně upozorní i na nedostatky. Nic není dokonalé, a co může vadit jednomu, to druhý může přivítat.

Silný zážitek jsme si odnesli s mými klienty z nedávné prohlídky při hledání půldomku ve Zlíně.

Mí klienti se nadchli pro tuto nabídku

Nabízíme na základě výhradního zastoupení k prodeji baťovský půldomek s velkou zahradou v příjemné lokalitě ul. XY. V domě jsou nová plastová okna, opravená střecha, jinak je ve stavu vhodném k rekonstrukci dle vlastních představ klienta. V přízemí domu se nachází obývací pokoj, kuchyně, koupelna s WC, prostorná veranda, v patře jsou pak dva pokoje, dům je podsklepený. U domu se nachází udržovaná zahrada o ploše 254 m2 se 2 staršími zahradními domky. Jedná se o tzv. mezidomek, přístup k domu je zajištěn po chodníku cca 30 m od komunikace. Parkování je k dispozici na ul. Pod Rozhlednou. Prohlídky jsou možné po předchozí domluvě. Vyřídíme Vám výhodné financování na koupi tohoto domu.

Na prohlídce jsme zjistili, že inzerát měl znít takto

Na základě tajné informace o majitelích, listu vlastnictví, zprostředkovatelské smlouvě i nákladech na bydlení nabízíme k prodeji baťovský půldomek se zahradou s výhledem na fabriku s komíny v lokalitě ul. XY.

V domě jsou sice plastová okna, ale zralá na okamžitou výměnu, střecha je děravá, protože na dvou místech mapy po zatečení vidí i slepý, jinak je dům k totální rekonstrukci, aniž byste tam mohli bydlet. V přízemí domu se nachází obývací pokoj, kuchyně, koupelna s WC, veranda (stačí prstem zatlačit a jde k zemi), v patře jsou dva pokoje, dům je podsklepený.

U domu se nachází naprosto zarostlá zahrada (proto ani moc neuvidíte hranice pozemku) současně se spoustou harampádí o ploše 254 m2 se dvěma šopami s dalším harampádím před zřícením.

A to nejlepší mám pro vás nakonec – jedná se o tzv. mezidomek, ke kterému se ale v případě naštvání sousedů prostě nedostanete, protože se prochází přímo po jejich pozemku a kolem jejich vchodu s posezením a žádný právní titul je nenutí, aby vám to trpěli. Takže se křivě podíváte a máte s bydlením utrum. Ledaže byste si nejdříve vykutali vlastní cestu (to má ale kapku zádrhel, protože okolní pozemky jsou ve vlastnictví sousedů).

Parkování na ulici najdete, jen pokud nebudete jezdit denně do práce a nadto budete mít na volné místo štěstí.

Na vyřízení výhodného financování rovnou zapomeňte, protože bez přístupové cesty vám žádná banka hypotéku nedá.

P.S. Varování pro citlivé povahy – při vstupu sice neomdlíte smradem, ale komu vadí fakt velký binec, ať raději ani na prohlídku nechodí. Majiteli právě odpadla od ruky lžička od kafe a odjel. A kdo ten příšerný nepořádek uklidí a zaplatí? Těžko říct…

Pro pořádek je nutné říct, že jsme se o problematickém přístupu dozvěděli na začátku, ale vědět toto předem po telefonu, vzájemně bychom si ušetřili spoustu času a mí klienti nadto zážitek na D1.

Další zajímavostí bylo sdělení makléře, že stavební dokumentace k domu, kterou má prodávající ze zákona povinnost kupujícímu předat, neexistuje a nikdo se nebude obtěžovat zajistit ji, ani zjednodušený pasport stavby.

Stáhněte si tahák pro kupující

Harampádí odveze vyklízecí firma, nepořádek uklidí úklidovka, zahrada se dá pokosit, ale vyřešení přístupu je bez spousty času, nervů a financí takřka neřešitelný problém, který ani bezkonkurenčně nízká cena nemůže vyvážit.

A na takovou nemovitost nechal makléř zájemce cestovat 600 kilometrů.

Řešíte nákup nemovitosti a potřebujete poradit VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO?

Chcete koupit bezpečně tu správnou nemovitost?

Napište mi na ivana@ivanadobiasova.cz.

Ivana Dobiášová
Specializuji se na zastupování kupujících nemovitostí. Mým cílem je pomáhat vám orientovat se v celém procesu a koupit výhodně a bez komplikací. Napsala jsem pro vás eBook zdarma 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti. Majitelům investičních nemovitostí zajišťuji kompletní správu. Napsala jsem pro vás eBook 4 nejdražší chyby při pronájmu nemovitosti. Můj příběh si přečtěte zde.>>
Komentáře