Čím lépe se připravíte, tím lépe koupíte aneb koně versus centrum

Volba bydlení nás může ovlivnit více než si ze začátku myslíme. Než vyrazíte na cestu za první prohlídkou, udělejte si pečlivou přípravu, jakou nemovitost vlastně chcete koupit. Budete pak mít o hodně snadnější výběr i rozhodování.

Co udělá naprostá většina těch, kteří se rozhodnou koupit nějakou nemovitosti? Jde na sreality. A tam projíždí inzeráty, co by se asi tak hodilo, líbilo nebo bylo finančně dostupné. Vidí ruiny nebo strašné fotky a takový inzerát mnohdy ani neotevře. Pak narazí na krásné fotky nebo dokonce vysněnou lokalitu a už frčí na prohlídku. Chyba. Velká chyba.

Abyste koupili tu nejvhodnější nemovitost za tu nejvýhodnější cenu, je nutné se na to pečlivě připravit, vypracovat si detailní plán a toho se při hledání držet. Pokud to neuděláte, může se stát, že koupíte předražený ležák, který vám vnutí šikovný obchodník. U šatů nebo obleku to tak nevadí, u nákupu nemovitosti je to průšvih.

Koně versus centrum

Má známá miluje koně. Velmi dobře o sobě ví, že není žádná bydlenka, vaří jen z donucení, aby neumřeli hlady a nikdy to nebude jinak. A nedávno se musela rozhodnout, jaké bydlení pro sebe a své děti koupí. A protože jsem toho byla svědkem skoro v přímém přenosu, viděla jsem ty myšlenkové pochody.

Teď bydlí a pracuje ve městě, ale téměř denně dojíždí cca 80 kilometrů za svými miláčky, které chová „na samotě u lesa“ a musela se rozhodnout, jestli koupí například byt ve městě a nadále bude dojíždět nebo koupí byt, případně dům blízko koní a naopak bude dojíždět do práce a děti vozit do školy.

Takže šla na sreality a rolovala. Jakmile našla nabídku cena/výkon, okamžitě brala telefon a domlouvala si prohlídku. V telefonu řekla makléři o sobě všechny detaily, ale o nabízeném bytě se nedozvěděla nic. Navíc, favoritem se stal byt přímo v centru, který byl ale dispozičně naprosto tragický a zaparkovat šlo tak kilometr od něj.

Abych to zkrátila, nakonec zvítězila varianta bydlení kousek od koní, smíření se s dojížděním a zdá se, že je všechno na dobré cestě ke štěstí. Není od věci říct, že rozdíl v cenách byl milion ve prospěch domu.

Jak ji znám, tak kdyby koupila ten byt v centru a stále skoro denně dojížděla ke koním, za půl roku by byla nešťastná, jak šafářův dvoreček a se svou vrozenou akčností by začala řešit, jak to změnit.

Na co najít odpovědi

Jaké otázky doporučuji si položit, aby nákup nemovitosti byl více radost než krev, pot a slzy? Prvně se zamyslete nad tím, co opravdu chcete přímo vy osobně. Ne manžel/partner/děti/rodiče.

Začněte u sebe, abyste byli s bydlením spokojeni a to vás nabíjelo. Ne že se přestěhujete a uvidíte chyby, které byt nebo dům má, ale už bude pozdě je napravit a byt nebo dům vás bude spíš energeticky vysávat. Pak své představy samozřejmě proberte se všemi, kterých se nové bydlení týká a hledejte kompromis.

1. KDO JSTE
:: máte toulavou povahu nebo prostě nechce nic vlastnit – pak je pro vás lepší nájem
:: jste celý den v přírodě a domů chodíte jen přespat – k čemu vám bude velký dům
:: potřebujete se každé ráno projít naboso v orosené trávě – pak byt v centru bude otrava

2. CO CHCETE VY OSOBNĚ
:: jste celý den v práci a chcete si večer dát dvojku bílého na terase nebo na balkoně plné levandule
:: chcete pracovat z domu a musíte mít superrychlý internet – pak na samotě u lesa optika asi nebude
:: chcete mít svůj božský klid – pak desítky sousedů nemusí být nic pro vás

3. CO CHCE VAŠE RODINA
:: jste velká rodina a potřebujete obrovský obývák s velkou sedačkou a jídelnu – pak i 3+1 může být malý
:: chcete „samotu u lesa“, ale nemáte řidičák, abyste mohli(y) dělat svým dětem denně taxíka – pak jedině udělat si papíry

4. CO VÁS BAVÍ
:: máte spoustu věcí nebo sportovního vybavení náročných na místo – pak byt bez velkých úložných prostor nebo sklepa ani nehledejte
:: milujete rodinné a sešlosti s přáteli se spoustou jídla – pak potřebuje velkou kuchyň a také jídelnu
:: rádi pořád něco kutíte – pak byt není rozhodně nic pro vás

5. CO VÁS NEBAVÍ
:: nebaví vás vařit – k čemu tedy velká kuchyň se všemi vychytávkami
:: nechcete mít starosti s údržbou a opravami domu – pak je lepší zvolit „bezúdržbový“ byt
:: líbí se vám lokalitě, ale z ní jsou denně do vašeho zaměstnání takové zácpy, že máte dojem, že tam strávíte mládí – pak si zjistěte, jak je to s vlakem nebo autobusem

6. JAK CHCETE ŽÍT
:: chcete založit velkou rodinu – pak možná bude lepší koupit rovnou minimálně 3+1 a nezdržovat se 2+1

:: chodíte rádi pěšky a pro práci nepotřebujete auto – pak bydlet 10 kilometrů od centra dění bude problém
:: chcete jezdit do práce na kole – pak bydlet v horských serpentinách bude nápor na kondici

:: máte chatu/chalupu/zahradu, kde jste většinu roku – potřebujete tedy prostornou terasu
:: máte psa a potřebujete být s ním denně venku – pak vyasfaltované centrum asi nebude to pravé

Těch otázek můžou být stovky, prostě přesně podle toho, jak žijete, resp. jak skutečně chcete žít. Protože není nic horšího než si nechat vnutit nemovitost, kdy po nastěhování zjistíte, že jste koupili úplně blbě.

Sledovat mě můžete na FacebookuInstagramu.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti

    Koupě nemovitosti vám může jít buď hladce nebo se můžete nevědomě dopouštět spousty chyb. Sepsala jsem pro vás nejčastěji podceňované situace, kterých se kupující dopouštějí. A vy se jich můžete vyvarovat.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky