8 emocí, které vás budou provázet při nákupu nemovitosti

Někteří kupující (mi) říkají, že vyhlédnutý byt nebo dům byla láska na první pohled, že hned při překročení prahu věděli, že jej koupí nebo že je to jejich vysněný dům. Při nákupu nemovitosti byste ale měli zejména svůj strach (že přijdete o vyhlédnutou nemovitost) před prodávajícím nebo makléřem pohřbít sto sáhů pod zem.

Pokud jim je odhalíte nebo se jimi necháte vláčet sem a tam, můžete si nechat vnutit nevhodnou nemovitost nebo snadno udělat chybu. A ta Vás může buď stát peníze nebo špatně vybranou nemovitost.

Ze života

Když jsem se rozvedla, potřebovala jsem se přestěhovat ze Slušovic do Zlína. Přes známé se mi  podařilo koupit byt, ze kterého jsem byla od začátku nadšená. Byl po rekonstrukci (v původním stavu jsem bydlet nechtěla a na rekonstrukci jsem neměla sílu), na trase MHD (kvůli hlídání dcery) a v okolí byl klid. Nejvíc mě ale nadchlo závěsné WC (no, já vím:D, ale tehdy to byla novinka).

A protože jsem neměla plán přípravy koupě, ani technickou inspekci, tak jsem až později jsem zjistila dvě věci – rekonstrukce WC byla udělaná tak špatně, že při každém spláchnutí jsem na vodoměru mohla brousit nože a hlavně to bylo téměř neopravitelné. A také, že orientace bytu sever – jih je můj skoro hrob. Úplně jsem vadla a začaly tady mé nejhorší zdravotní potíže. Od té doby např. vím, že pro svou energii potřebuji bydlet v nemovitosti východ – západ, v čemž teď bydlím a užívám si to.

Základními pravidly při nákupu jsou vaše připravenost, informovanostobezřetnost. Nenechejte se tlačit do koupě jen proto, že chce makléř prodat a nepodstupujte zbytečná rizika. Je lepší nemovitost nekoupit než koupit něco, co vám přinese jen starosti a komplikace.

Jaké emoce vás budou provázet?

1. radost

Konečně jste dospěli k tomu, že si koupíte vlastní nemovitost. Jste natěšení a nedočkaví, jak si byt nebo dům vyšperkujete k dokonalosti. To je samozřejmě přirozené. Prvotní radost ale můžou vystřídat méně příjemné pocity nebo dokonce komplikace. Předejdete jim pečlivou přípravou a předem zajištěným financováním.

2. očekávání

Jaké možnosti při nákupu vůbec máte? Jak své možnosti zhodnotíte – udělejte si přehled o současné a finanční situaci a naplánujte si budoucnost a zejména finanční rezervu. Jakou hypotéku dostanete? Kolik budete muset uhradit ze svého? Nejistoty maximálně obraťte v jistoty.

Začnete-li na internetu hledat vhodné nemovitosti, zřejmě nejvíce vás má nažhavit home staging bytu nebo domu. Vidíte fotky, jak ze žurnálu, krásné barvy, krásné zařízení. Co ale takové fotky říkají o samotné nemovitosti? Pro vás, jako kupující, vůbec nic. Mají ve vás jen vzbudit nedočkavost v takovém bytě nebo domě už bydlet.

Zdroj: sreality.cz

Home staging je příprava nemovitosti k prodeji s cílem zvýšit její atraktivitu a zejména požadovat za takovou nemovitost co nejvyšší cenu. Někteří makléři dokonce mají v referencích: „… díky home stagingu jsem tento byt prodal o 250 tisíc dráž než majitel požadoval…“ nebo „…tento byt jsem prodal o 400 tisíc nad rámec sjednané ceny…„. A váš zájem je přece naprosto opačný.

Na druhou stranu, nemůžete vyloučit, že prodávající chce zakrýt (což by samozřejmě neměl) vážné nedostatky – např. novou výmalbou zakrýt vlhkost. Nenechejte se proto oslnit na první pohled krásným interiérem nebo příjemnou vůní, protože vy kupujete jen „čtyři stěny“.

Zdroj: sreality.cz

3. důvěra

Důvěřuj, ale prověřuj je základní mantra, na kterou byste měli myslet od začátku do konce nákupu. Ať už kupujete od známého, prostřednictvím doporučeného makléře nebo někoho úplně cizího. Je přirozené, že při tak důležitém obchodě očekáváte férové jednání.

Nicméně mějte na paměti, že do vašeho nákupu je zapojeno mnohem více osob než jen vy, prodávající a případně makléř – např. advokát prodávajícího, finanční poradce prodávajícího, váš advokát, váš finanční poradce, váš inspektor nemovitosti, bankéři schvalující hypoteční úvěr nebo uvolnění kupní ceny. A aby vše běželo hladce, je vhodné vše stále kontrolovat a tlačit vpřed.

4. překvapení

Na prohlídce zjistíte, že vysněná nemovitost vypadá naprosto jinak než na fotkách – pokoje jsou malé, dispozice nevyhovující (rekonstrukce by byla velmi nákladná), okna jsou na rušnou cestu, atd.. Nebo je o ni tolik zájemců, že budete muset připlatit.

Zdroj: sreality.cz

Nezatracujte hned nemovitost, která už na fotkách vypadá příšerně – je v ní šílený nepořádek, smrad a kolem běhá pět psů. Soustřeďte se na její potenciál – např. lokalitu, dispozici, orientaci, malý počet bytů v bytovém domě, hezký pozemek kolem domu, pro vás vyhovující rekonstrukci (kterou si ale nechejte zkontrolovat inspektorem nemovitosti), atd..

5. smutek

Vyhlédnutou nemovitost si chcete zarezervovat, ale zjistíte, že vám na záda dýchají další zájemci.

Představte si sebe, jako prodávajícího – máte dva zájemce, z nichž první nechce slevu, ani příliš dokumentů a bez připomínek akceptuje rezervační smlouvu realitní kanceláře. A druhý, který vyžaduje všechny dokumenty, jeho advokát má připomínky k rezervační smlouvě, rezervační poplatek chce poslat jen do úschovy, vyžaduje návrh kupní smlouvě před podpisem rezervace, atd.. Koho si vybete?

Vy ale teď stojíte na druhé straně a je na vás, co budete po prodávajícím požadovat a jaké ústupky jim poskytnete. Může se stát, že přílišnými požadavky prodávajícího namíchnete a o nemovitost přijdete.

6. hněv

Máte vážný zájem o nemovitost, ale až dodatečně zjistíte, že k ceně musíte připočítat 100 000 provizi nebo provizi znáte, ale je bez DPH, nebo je nemovitost k nastěhování nejdřív za půl roku, atd.. Prostě informace, které byste měli mít od začátku, ale z nějakého důvodu jste je prostě nedostali.

7. znechucení

Vrcholem všeho může být, že prodávající nebo makléř nebude směřovat transakci ke zdárnému konci, ale stále budou na povrch vyplouvat další a další požadavky – např. prodávající bude chtít předem půl milionu, aniž byste podepsali kupní smlouvu, realitní kancelář podmiňuje prodej zasláním veškeré kupní ceny přes jejich účet, realitní kancelář podmiňuje vaše financování jen přes jejich finančního poradce, atd.. V každém případě myslete na ochranu svých financí.

8. strach

V momentě, kdy dáte najevo, že nemovitost chcete koupit, případně už na prohlídce začnete před prodávajícím nebo makléřem plánovat, kde bude stát sedačka nebo kterou zeď zbouráte, obratem se dozvíte, že je za vámi zástup zájemců. To může být pravda, ale také nemusí (makléř např. může být v tenzi, jak se třepe na provizi, protože nemá příští měsíc z čeho zaplatit nájem).

Druhá strana na vás začne vyvíjet tlak a ten spustí váš strach, že o nemovitost přijdete (obzvláště, je-li přesně taková, jakou hledáte). V této fázi se vyvarujte unáhlených a překotných rozhodnutí, aniž byste si vše pečlivě prověřili a ověřili. Pokud okamžitě uzavřete rezervační smlouvu bez rozvazovacích podmínek anebo uhradíte rezervační poplatek, můžete mít starostí nad hlavu. V této fázi se vám osvědčí pečlivá příprava ze začátku rozhodnutí o koupi.

Prohlídky byste měli absolvovat s již upřesněnou představou, jak budete nemovitost financovat a kolik vám banka půjčí. V opačném případě můžete jít o přehlídku ztraceného času.

Je jen na vás, jaký žebříček bezpečnostních priorit si při koupi nastavíte a ze kterých budete ochotni slevit. Nicméně pamatujte, že vyhlédnutá nemovitost není jediná na světě a bude-li překážek příliš, raději z koupě vycouvejte a hledejte dále.

Doporučení

  1. za každých okolností držte emoce na uzdě – jednejte slušně, jasně a tvrdě
  2. na nákup nemovitosti se dívejte, jako na obchodní případ – rozumně a s jasnou hlavou
  3. nalezená nemovitost není jediná na světě – pokud Vám uteče, můžete najít dokonce ještě lepší
  4. udělejte si co nejpodrobnější přípravu – pro inspiraci si můžete stáhnout 4 KROKY KE KOUPI NEMOVITOSTI na https://ivanadobiasova.cz/kupujete/tahaky-pro-kupujici/
  5. určete si řebříček bezpečnostních priorit – např. žádné finance přes RK, bankovní úschova kupní ceny
  6. rozhodněte se, co jste ochotni nabídnout prodávajícímu, chcete-li danou nemovitost přece jen získat – vyšší cenu, pozdější uvolnění nemovitosti, úhradu úschovy kupní ceny.

Sledovat mě můžete na FacebookuInstagramu.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti

    Koupě nemovitosti vám může jít buď hladce nebo se můžete nevědomě dopouštět spousty chyb. Sepsala jsem pro vás nejčastěji podceňované situace, kterých se kupující dopouštějí. A vy se jich můžete vyvarovat.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky