Společenství vlastníků může (z)ruinovat hodnotu vašeho bytu

Kupujete byt. Jste z něj nadšení. Cena je přiměřená, lokalita vysněná. Má ale jednu, neviditelnou chybu, na kterou jako kupující vůbec nemyslíte. Byt je ve špatném domě.

Jaký je správný dům?

Ten má dva aspekty – jednak jsou to korektní vztahy mezi majiteli, případně nájemníky a za druhé je to kvalitně udržovaná stavba. Jestliže se totiž majitelé v domě nedokáží na ničem dohodnout nebo, a co hůře, se o dění v domě vůbec nezajímají, i dobře udržovaný dům začne chátrat a v domě nebude pořádek. Váš majetek tedy bude ztrácet na hodnotě. A je jedno, jestli v bytě přímo bydlíte nebo jej pronajímáte.

Pravidelně se účastním schůzí společenství vlastníků jednotek (SVJ) jako zástupce majitelů a rozdíly v přístupu a starosti o domy jsou velké. Od úplného nezájmu až po kvalitní vedení. Jako všude i tady platí, že vše je o lidech.

Na jedné ze schůzí jsme řešili jednak běžné záležitosti, jako např. platby za výtah a elektriku ve společných prostorách domu, ale zejména jsme měli odhlasovat revitalizaci řádově za 4 miliony korun v cca 40 let starém domě. Před schůzí jsem předsedu SVJ žádala o podklady k bodům hlasování, abychom se s majiteli na ně mohli připravit.  Předseda mi ale striktně řekl, že mi podklady v žádné formě neposkytne. Což je ale v rozporu se stanovami.

Nutno říct, že vedení SVJ nechává všechny záležitosti na najatém správci a po účasti na několika jejich schůzích se mi nezdá, že by tento skutečně jednal v zájmu vlastníků. Celé dění kolem revitalizace bylo totiž velmi zvláštní, protože nikdo předem nevěděl, o čem se bude hlasovat, na základě čeho se rozhodnout a prezentované informace si ověřit. Navíc, správce dostatečně nevysvětlil financování revitalizace, ani nepředložil nabídku více bank. Když jsem se ptala na podrobnosti, bylo mi řečeno, že se to ještě bude řešit.

Pro revitalizaci jsem samozřejmě hlasovala, protože ji dům nutně potřeboval. Nicméně jsem hlasovala proti druhé části, a to kdo a za jakou cenu ji má provést. Během hlasování jsem si v rejstříku našla údaje o vybrané firmě, která ve sbírce listin neměla zveřejněné žádné povinně uváděné údaje, má sídlo v budově, která je majetkově propojena s majiteli správce a její majitel má trvalé bydliště v domě, která je opět personálně spojen se správcem. Náhoda?

Vlastníci řešili 7 Kč měsíčně, ale ne 4 miliony

Na celé schůzi bylo nejzajímavější to, že naprostá většina vlastníků řešila opravdu koruny – jestli budou za výtah nebo společnou elektriku platit 10 nebo 17 Kč měsíčně! Vůbec se ale nezajímali o předložené nabídky firem, finanční podmínky revitalizace, dokonce ani o záruky na provedenou práci. Jestliže to srovnám s jinými společenstvími, dělá to na mě dojem, že předseda SVJ je jen „bílým koněm“ správce, místo aby společenství řádně plnilo svůj úkol správy domu.

Pokračování po několika měsících

Celá tato záležitost měla pokračování po několika měsících, kdy majitelé, ani já, jsme nevěděli o konání schůze (nedostali jsme pozvánku), kde se řešila dokončená revitalizace a ani jsme dosud nedostali vyžádaný zápis. Jediné vysvětlení, které mě napadá, je to, že jsem se na předcházejících schůzích „jevila jako otravným hmyz“ a prostě chtěli mít ode mě klid.

Co se může stát

  • většina majitelů je velmi spořivá – platíte sice malý fond oprav, v případě havárie budete muset řešit, jak ji uhradit
  • společenství je rozhádané a neschopné cokoli řešit
  • u novostaveb můžete mít od začátku dlouhodobě velmi nevýhodně uzavřené (těžko vypověditelné) smlouvy – na správu nemovitostí, úklid domu, ostrahu, atd.
  • výbor společenství předkládá předražené nabídky, které v konečné důsledku platíte vy
  • nejhorší možná variatnta je zpronevěra společných financí
  • nebudete-li se moci shodnout, dům začně chátrat a hodnota vašeho bytu klesat

Doporučení

  • zajímejte se o hospodaření, stav účtu a dispozičních právech k němu, jaké jsou plánované opravy nebo revitalizace, jak dlouho budete splácet úvěr a jak je drahý
  • pravidelně se účastněte schůzí
  • pokud výbor nefunguje, zapojte se a snažte se to změnit.

Sledovat mě můžete na FacebookuInstagramu.

Ivana Dobiášová
Kupujete nemovitost a máte dojem, že za vás na realitním trhu nikdo nekope? Já ho mám také. Poradím vám vše, co musíte vědět k nákupu nemovitosti. VÝHRADNĚ Z POHLEDU KUPUJÍCÍHO. Můj příběh si přečtěte zde >>

Řešíte nákup nebo pronájem nemovitosti a potřebujete pomoc výhradně z pohledu kupujícího nebo pronajímatele?

Komentáře
  • 3 nejdražší chyby při koupi nemovitosti

    Koupě nemovitosti vám může jít buď hladce nebo se můžete nevědomě dopouštět spousty chyb. Sepsala jsem pro vás nejčastěji podceňované situace, kterých se kupující dopouštějí. A vy se jich můžete vyvarovat.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky